Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Vir, který zabíjí pomalu, ale jistě: V Česku je nejvíce nakažených mužů milujících muže

Vir, který zabíjí pomalu, ale jistě: V Česku je nejvíce nakažených mužů milujících muže
Zdroj: archiv
Předchozí Další
SERIÁL EXTRA
I když množství Čechů nově nakažených virem HIV se meziročně snižuje, na onemocnění se stále velmi často přijde až v pokročilé fázi. Dnešní lékařství je ale pro lidi, kteří preferují nechráněný, potažmo rizikový pohlavní styk - tedy nejrizikovější faktor nákazy HIV - mírnou nadějí. Infekce HIV a onemocnění AIDS celkově zabily dvakrát více lidí než první světová válka. Ale pokrok v boji proti nákaze, kterého se za pouhých 30 let dosáhlo, je ohromný.

HIV je nemoc, ze které mají lidé hrůzu. Vedle rakoviny patří nákaza virem HIV a tímto virem způsobená nemoc AIDS k těm nejděsivějším chorobám, které lidstvo zná a ani na jednu z nich zatím neexistuje lék. Přesto se najde mnoho odvážlivců, kterým prevence nic neříká. I proto obecně přibývá nakažených... "HIV v Česku stoupá, i když vzestup není tak výrazný jako v předchozích letech. Lepší prevencí to není. Ale naopak máme moderní terapii, která je dostupnější a podává se v časných stádiích nákazy a snižuje možnost rizika přenosu virového onemocnění," říká Zdeňka Jágrová a pokračuje, který skupina je nejrizikovější. "Největší podíl nakažených virem HIV v Česku jsou muži mající sex s muži."

Doba ale nakaženým lidem přeje. Antiretrovirová léčba užívaná pro potlačení viru HIV totiž dokáže zastavit pohlavní přenos této nemoci mezi homosexuálními páry, a to i v případě pohlavního styku bez použití kondomu. "Léčba je celkově stále se zlepšující. Když se na to podíváme konkrétně, dříve ji dostávali pouze ti pacienti, kteří měli určitý pokles obranné schopnosti. Dnes se léčí všichni pacienti. A stále se pracuje na nových preparátech," poukazuje ředitelka protiepidemického odboru z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Odborníci poukazují na to, že přestože počet vyšetření každý rok stoupá, mnozí lidé přicházejí na testování pozdě. Dorazí až s prvními příznaky či dokonce s rozvinutou chorobou AIDS. Včasným odhalením nemoci a léčbou se podle odborníků dá předejít rozvinutí viru HIV v nemoc AIDS. Pokud se ale podíváme na možnost, že by vir HIV byl zcela potlačen, šance jsou, ale nikdo neví, kdy se tak stane. "Jistě se na tom pracuje. Dříve se mluvilo o tom, že rok 2000 bude ten, kdy se podaří najít očkovací látku a nebude už žádná infekce. Máme rok 2019 a zatím k ničemu takovému nedošlo. Všechny takové prognózy jsou takové ošemetné. Určitě se zlepšují léky, které mají mírnější vedlejší účinky a jsou opravdu velmi účinné. Ale léčba jimi je celoživotní," upřesnila lékařka.

Přenos viru je nejčastější pohlavním stykem, injekční jehlou, krevní transfúzí a z infikované matky na plod. "Neexistuje přenos bodavým hmyzem," dodala Jágrová.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně však znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle propuká nemoc AIDS a bez léčby nemocní do několika let umírají.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy