Viroložka Tachezy o jihoafrické mutaci: Je extrémně nebezpečná, vláda měla reagovat mnohem dřív
Jak se projevuje jihoafrická mutace koronaviru?
Takzvaná jihoafrická varianta viru SARS-CoV-2, která se také označuje jako B 1.351, umožňuje viru se rychleji množit, a tedy i šířit v populaci. Navíc některé monoklonální protilátky používané k léčbě proti této variantě nefungují a některé vakcíny jsou méně účinné. Z toho tedy vyplývá, že je nebezpečnější než britská mutace.
V Česku jsou už hlášeny první případy. Lze očekávat podobný scénář jako u britské mutace, která se už nekontrolovatelně šíří mezi lidmi?
Můžeme jen doufat, že se nám skutečně podařilo zjistit první import této varianty a že se nám podaří šíření zamezit, lokalizovat nákazu v místě, kde byla odhalena. Jak je toto pravděpodobné, si netroufám odhadovat. Nemám veškeré informace, které k tomu jsou zapotřebí. Samozřejmě ale ten optimistický scénář je málo pravděpodobný v situaci, v jaké se nacházíme, s takovým počtem infikovaných v populaci, který ani již není možné trasovat.
Pokud se jihoafrická mutace přeci jen rozšíří, existuje způsob, jak ji zbrzdit?
Znamenalo by to řešit nákup vakcín, které by na tuto variantu byly účinnější, nebo vakcín druhé generace připravených na různé varianty. Čím ale déle stav současného počtu infikovaných bude trvat, tím je vyšší riziko selektování jiné mutace třeba přímo u nás.
Měla by vláda kvůli jihoafrické mutaci podniknout nějaká speciální opatření?
Vláda měla udělat opatření již daleko dříve. Mohli jsme mít prázdnější nemocnice, méně vyčerpaný personál zdravotnických zařízení, méně frustrace mezi lidmi, menší ekonomické ztráty. Nyní je zde důsledek šíření britské mutace již patrný. Šíření jihoafrické mutace by situaci dále komplikovalo.