Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Vladimír Polívka a jeho podivné napadení: Policie shodila případ herce ze stolu

Vladimír Polívka jako Vojtěch Urban alias Junior v seriálu Polda
Zdroj: Se souhlasem TV Prima
Předchozí Další
+ Další fotografie
PŘÍPAD
Původně to vypadalo na bezprecedentní útok na známého herce, nakonec je z trestního oznámení Vladimíra Polívky (31), moderátora poslední řady Tváře a končící hvězdy seriálu Slunečná, jen složka, na kterou se už práší v policejním archivu. Redakce eXtra.cz zjistila, že ať strážci zákona hledali, jak hledali, pachatele údajného loupežného přepadení nenašli, protože se jim ani nepodařilo prokázat jakékoli spáchání trestného činu.

Vladimír Polívka: slova o přepadení a okradení

O údajném loupežném přepadení syna Chantal Poullain a Bolka Polívky jsme v červnu 2020 informovali jako první. Po psychicky náročném ránu totiž zrušil účast na večerním divadelním představení a také musel odložit své první natáčení Slunečné, což se pochopitelně neudrželo v tajnosti. Řadu lidí proto zajímalo, copak se muži, který dříve prokázal, že umí pařit stejně dobře jako táta, asi tak mohlo stát.

„Přepadli ho, když se ráno na Praze 1 vracel z restaurace, kde pracuje jeho přítelkyně. Pět minut od bytu ho najednou napadli. Bili ho do obličeje a kopali do žeber… Proto ani přesně neví, kolik bylo útočníků,“ sdělila nám tehdy matka údajného poškozeného, podle které přišel mladík o telefon a platební kartu.

„Je pravda, že jsem byl napaden a okraden. Jsem krátce po silném otřesu mozku, mám rozbitou hlavu, otoky na obličeji, pohmožděná žebra… Ten otřes mozku způsobil úplný výpadek paměti a silné bolesti,“ sdělil tehdy primáckému Showtime sám Vladimír Polívka

Elpaso se neprokázalo

Policisté se případy loupežného přepadení velmi vážně zabývají; jde totiž o zločin, za který pachatelům hrozí obzvlášť vysoké tresty a v případě dopadení často putují automaticky i do vazební cely.

Jenže po půl roce vyšetřování už mají detektivové jasno: pokud se čin vůbec stal, nepodařilo se jim to prokázat.

„Pražská policie případ, který se stal 24. 6. 2020 v časných ranních hodinách na Petrském náměstí v Praze 1, prověřila v celé jeho šíři, nicméně především výslechy svědků a vyhodnocením záznamů z bezpečnostních kamer nebyly zjištěny skutečnosti, které by opravňovaly k zahájení trestního stíhání konkrétní osoby. Proto byl případ uložen ad acta,“ uvedl pro eXtra.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský s tím, že „s ohledem na osobu dotyčného (o němž ale jako o poškozeném, jak je v policejní mluvě běžné, vůbec nehovořil - pozn. red.) a bez jeho souhlasu nemůžeme poskytovat další informace“.

Policie nezjistila protiprávní jednání

Vyjádření uniformovaného mluvčího by na leckoho mohlo působit tak, že se jen nepodařilo najít útočníka (nebo útočníky), odpověď na doplňující dotaz ale vše uvedla na pravou míru.

„Obecně platí, pokud policie přijme oznámení, důkladně ho prověří. Na základě vyhodnocování stop a dalších důkazů může zjistit, že nebyly naplněny všechny znaky skutkové podstaty jakéhokoli trestného činu, na základě toho nelze zahájit trestní stíhání konkrétní osoby, a proto se případ uloží ad acta. To znamená, že v případu nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání,“ upřesnil vzápětí policista.

Slova právníka

Znamená to snad, že skutek se vůbec nemusel stát? Automaticky obviňovat mladého Polívku z toho, že si přepadení vymyslel, asi není na místě. Variant toho, k čemu mohlo ve skutečnosti dojít, je totiž nepřeberně. Jednou z nich je i to, že kvůli úrazu hlavy mohl (ale nemusel) mít v událostech onoho rána pořádný chaos.

„Někteří lidé podávají falešná trestní oznámení, nebo mohou uvést pravdu, ale policii se nepodaří prokázat, že se skutek stal. V řadě případů výpovědi svědků a kamerové záznamy události pro jednoznačné rozhodnutí policie určitě stačí. V jiných ne. Z vyjádření policie mi ale nevyplývá, že by šlo jen o uložení případu k ledu kvůli neschopnosti najít pachatele,“ řekl eXtra.cz známý pražský advokát.

Někdy má policie od počátku určité pochybnosti o tvrzeních poškozených, tak ani pořádně nemusí zahájit všechny standardní úkony trestního řízení. Pak by asi případ nejspíš ukládali ad acta a ne jako obvykle odkládali věc. Jak je to v tomto případě, bych ale bez znalosti spisu nechtěl spekulovat,“ dodal k tomu právník, který si s ohledem k citlivosti případu nepřál zveřejnit své jméno.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy