Vodní dílo Hracholusky aneb objevte krásu nejdelší vodní nádrže v Plzeňském kraji
Vodní dílo Hracholusky je jedna z nejdelších přehrad nejen v plzeňském kraji, ale i v České republice. Je dlouhá cca 22 km a stejných rozměrů dosahuje i do hloubky. V okolí je možné navštívit nespočet překrásných míst. Přehrada Hracholusky je jedinečná hned v několika ohledech.
Rekreace přímo u přehrady
Podél celé přehrady je k dispozici nepřeberné množství kempů a rekreačních středisek. Od samotné hráze, kde najdete několik restaurací a zábavných atrakcí, až po samotný konec, pramen přehrady, kde je koupání příjemné, protože zde najdete písčité pláže a voda zde není příliš hluboká.
Velmi oblíbený kemp se nachází přibližně uprostřed vodní nádrže, v nejširším místě na přehradě. Jedná se o kemp Radost, kde je taktéž písečná pláž, zároveň je zde čistá voda i na konci léta. Na přehradě je celkem mnoho možností, jak se zabavit:
· výlet parníkem,
· půjčovna lodí,
· vodní lyžování,
· tobogán,
· rybaření,
· potápění.
Unikátní železniční most známý po celé České republice
Přehrada Hracholusky je plná nevšedních míst. Jedním z nich je i železniční most. Místní ho nazývají „Rámusák“, neboli Pňovanský most V minulých letech byl známý zejména sportem zvaný bungee jumping. Tento most byl však i místem několika neštěstí, když se někteří odvážlivci vrhli do vody bez jištění. Tento most byl mezi lety 2018 a 2019 rekonstruován. A to unikátním způsobem.
Nikdo v České republice nepostupoval stejným způsobem. Jednotlivé tři části byly na most ukládány postupně, a to unikátním způsobem pomocí rotace. Součástí mostu je i lávka, která ale není určena všem povahám. Je totiž „děrovaná“, a tak při procházce hledíte do hlubokého údolí, kde je původní koryto řeky.
Výlet parníkem je zážitek pro celou rodinu
Pokud to dovoluje stav vody, je možné projet se lodí od hráze až téměř na konec přehrady – trať má cca 20 km. Loď jménem Plzeň jezdí dvakrát denně, vždy ráno a odpoledne, a má celkem 7 zastávek.
· Hracholusky,
· Keramika,
· Radost,
· Nový Most,
· Škoda Butov,
· Vranov,
· Butov.
Doplujete až na konec, kde se můžete občerstvit
Vydáte-li se na výlet za plného vodního stavu, zabere vám to nejspíše celý den. Na konci samotné cesty, tam, kde se parník otáčí, máte cca 20minutovou pauzu na občerstvení na břehu. Malý bufet je možno využít i na samotné lodi.
Podívejte se na zříceninu hradu Buben
Hrad Buben patří mezi kulturní památky a nachází se na soutoku řeky Mže a Plešnického potoka. Hrad je volně přístupný a k jeho hradbám vede chráněná cesta. Čeká vás tak příjemná procházka. Podle dostupných dokumentů byl postaven za doby Karla IV. Na hrad se dalo dříve dojít přes řeku Mži díky dřevěnému mostu. Ten však v roce 2011 zničila povodeň.
Hracholusky jsou rájem pro potápěče
Ačkoliv je tato vodní nádrž úchvatná, ukrývá i mnohá tajemství. A to zejména pod vodní hladinou. Pokud bychom měli zmínit zajímavé objekty pod ní, jde zejména o zatopenou vesnici Těchoděly, která se nachází nedaleko hráze a je častým rájem potápěčů.
Pod hladinou bychom našli i další vesnici Dolany, která je zatopena v nejširším místě přehrady u kempu Radost. Na toto místo se bohužel nikdo nepotápěl, respektive kamerové záběry nejsou k nalezení.
Zatopená elektrárna
Před Novým mostem po proudu a při nízkém stavu vody vykouknou z vody tři betonové pilíře. Tyto tajemné kvádry zde zanechávají vzpomínku na zatopenou elektrárnu, která nebyla před zatopením zbourána.
Velkou podívanou byla přehrada v roce 2018-2019, kdy díky velkému suchu a opravě železničního mostu byla hladina nejníže za posledních několik desítek let. Lidé se tak mohli na některých místech procházet po dně přehrady.
Výlety do okolí jsou rozmanité
V okolí Hracholuské přehrady lze navštívit mnoho dalších zajímavých míst. Můžeme zmínit například tzv. řopíky, které pochází z dob II. světové války. V blízkosti jsou také větší města Plzeň a Stříbro. Kromě těchto míst si můžete udělat výlet do blízkých Konstantových lázní, na zámek Kladruby u Stříbra nebo zámek Luhov
Kam se vydáte jako první?