Volby v době koronaviru: Pokud budete v karanténě, máte smůlu, přijdete o právo volit
„Když krajská hygienická stanice nařídí karanténu, tak je to podle volebního zákona překážka výkonu volebního práva. V takovém případě člověk nevolí a ani za ním nejede přenosná urna,“ uvedl pro deník MF Dnes náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.
Pro někoho tak může být účast na podzimních krajských a senátních volbách v ohrožení. Odborníci totiž předpokládají, že v říjnu vypukne druhá vlna nemoci Covid-19. Nakažení lidé tak nebudou moct volit krajské zastupitele a část senátorů. Situaci by mohl případně vyřešit odklad, to ale podle deníku v plánu není.
Ztráta volebního práva pro nakažené se ale nelíbí opozici. „Volební právo je zásadní. Odebrat ho bez soudu je nemožné. Namyšlenost byrokratů nesnesitelně vzrostla,“ řekl Karel Schwarzenberg. Podle opozičních politiků by se spíš mělo urychleně zavést korespondenční hlasování. Hrozí totiž, že bude velká část lidí v karanténě a další se budou bát přijít k volbám, právě kvůli riziku nákazy. To se týká obzvlášť seniorů.
Mlsna ale situaci vidí jinak. Prý je omezení volebního práva v takovém případě v souladu s ústavou. „Jsou výjimky, kdy nemůžete vykonávat aktivní volební právo ze zákona, je to třeba nařízená karanténa nebo třeba tuberkulóza,“ vysvětlil pro deník Mlsna.