Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Všechny psychické poruchy Grety Thunberg: Jak se projevují a co kvůli nim prožívá

Všechny psychické poruchy Grety Thunberg: Jak se projevují a co kvůli nim prožívá
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 17 fotografií
Klimatická Greta
Klimatická aktivistka Greta Thunberg (16) je zbožňovanou i nenáviděnou zároveň. Někteří čeští politici se kvůli jejímu projevu na půdě Organizace spojených národů (OSN) neváhali snížit k odporným nadávkám. Není tajemstvím, že mladinká Švédka trpí Aspergerovým syndromem, obsedantně kompulzivní poruchou a selektivním mutismem. Co to znamená a jak se Greta cítí?

Je jí teprve šestnáct a má Aspergerův syndrom, přesto Greta Thunberg dokázala vystoupit před světovými státníky. A dost razantně jim říct, že takhle to s klimatickou krizí dál nejde. "Neposlouchejte mě, poslouchejte vědce," říká švédská aktivistka už přes rok. Všichni ale stejně stále řeší, jak Greta vypadá a že je nemocná.

Byla to ale sama Thunberg, která šla o svých poruchách s pravdou ven. Nestydí se za ně, pokládá je za svoji součást. Čím tedy Greta trpí?

Aspergerův syndrom

Patří mezi poruchy autistického spektra, často bývá označován jako nižší forma autismu. Greta se necítí silná v kramflecích, když přijde na komunikaci a společenské události. Zato je však nadprůměrně inteligentní. Lidé s Aspergerovým syndromem bývají často umanutí, právě to je i Gretin případ. „Cítím, že umírám zevnitř, pokud neprotestuji," nechala se kdysi slyšet.

Jenomže to všechno začalo už v roce 2011, když bylo Gretě osm. Tehdy se dozvěděla o změnách klimatu. Upadla do deprese, přestala mluvit a až pak jí Aspergerův syndrom diagnostikovali. Spolu s ním ještě i dvě další psychické poruchy.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Mutismus a obsedantně kompulzivní porucha

První vysvětluje, že přestala v osmi letech mluvit. Lidé se selektivním mutismem komunikace schopni jsou, ale pouze v případech, které sami pokládají za důležité a nezbytné. Takovým případem je podle Grety právě klimatická krize. Jak přiznala, cítí, že teď prostě mluvit musí. Vždycky bývala tichá, podle svých slov taková nevýrazná holka, co sedí v koutě. Ale změny klimatu ji vyburcovaly k aktivitě.

Obsedantně kompulzivní porucha zase znamená, že má Greta neustálou potřebu opakovat zažité vzorce. Pokud by například třikrát nezkontrolovala zamknuté dveře, cítila by příšerný tlak. Prohlubuje i její aktivismus a boj za lepší řešení klimatické krize, k němuž dlouhodobě nabádá politiky.

Greta svou diagnózu přijala a naučila se s ní žít. Není to jednoduché a projevilo se to právě na summitu OSN minulý týden. V hlavě se jí střídalo tolik emocí, že je při projevu neukočírovala. Klidnou polohu hlasu tak střídalo propuknutí v pláč. Jak na tom Greta je, ví do detailu pouze její psychiatr.

Proč by někdo s Aspergerovým syndromem nemohl apelovat na světové lídry, aby začali v klimatické krizi konat? A proč to má být důvod k leckdy odporným urážkám?

Na to už si každý musí odpovědět sám.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy