Vybíráme TOP autopojištění
Jeli jste nedávno na výlet, a tak trochu vám zatrnulo? Byli jste svědkem nehody nebo jste se jí jen zázrakem vyhnuli? Začali jste přemýšlet o tom, zda máte sjednané opravdu to nejlepší autopojištění, které by všechny škody pokrylo? Že si nejste jisti? Pojďme si na výběr TOP autopojištění trochu posvítit.
Autopojištění může mít víc podob
Když se řekne autopojištění, každý hned ví, že jde o pojištění vozidla, které se pohybuje po pozemní komunikaci. Ne každý ale ví, že se pod ním ukrývají hned dvě pojištění. Jedno z nich si musí sjednat každý majitel vozidla, to druhé je dobrovolné.
Jak už název napoví, sjednání povinného ručení je nutností, tuto povinnost nám ukládá zákon. Tím druhým pojištěním, které si sjednat můžete, ale nemusíte, je havarijní pojištění. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro obě pojištění, nebo jen pro povinné ručení, obecně ale platí, že i havarijko se vyplatí mít uzavřené.
Jak vybrat to nejlepší povinné ručení?
Povinné ručení vás chrání před dopady škod, které provozem svého vozidla, a je jedno, zda jde o auto, motorku nebo třeba přívěsný vozík, můžete způsobit někomu jinému. Povinné ručení je třeba mít sjednané v každém případě, vztahuje se na škody na zdraví, životě, majetku i škody s povahou ušlého zisku.
A na čem záleží, když si ho chcete sjednat? Tím nejdůležitějším parametrem jsou jednoznačně pojistné limity. Není to tak dlouho, co si člověk vystačil se standardní výší 30 milionů korun, dneska ani to nemusí stačit. Je lepší vyšší pojistné krytí, klidně i 100 milionů korun.
Víte, že dokladem o sjednání povinného ručení je zelená karta, které se nově říká bílá karta? Už totiž není na zeleném, ale bílém podkladu.
Náš tip: Když si vybíráte povinné ručení, přečtěte si důkladně návrh smlouvy, zajímejte se o pojistné podmínky a výluky z pojistného, tedy situace, kdy pojišťovna nebude plnit. Ty je rozhodně dobré znát, ať pak nejste nepříjemně překvapeni.
Havarijní pojištění vybírejte pečlivě
Zatímco povinné ručení se vztahuje na škody, které způsobíte někomu jinému, havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidle. Jen si představte, že způsobíte nehodu. Škody, které vzniknou někomu jinému uhradí pojišťovna, u které máte sjednané povinné ručení, ale co škody na vašem autě? Ty si musíte uhradit sami, nebo mít uzavřené havarijní pojištění.
Jeho uzavření je snadné, stejně jako povinné ručení si ho můžete sjednat i online, bez toho, abyste opustili pohodlí domova nebo kanceláře. Rozhodně ale popřemýšlejte, proti jakým rizikům se chcete pojistit a jak vysoká by měla být vaše spoluúčast. Od toho všeho se totiž odvíjí jak výše pojistného, tak to, jak dobře budete chráněni.
Víte, že mezi rizika, proti kterým se můžete pojistit patří havárie, vandalismus, střet se zvěří, odcizení vozidla, živelné pohromy a u nových vozů i GAP pojištění? Když přijde na výši spoluúčasti, ta vyjadřuje, jakou měrou se na škodě budete vy sami podílet. Většinou se u havarijního pojištění setkáte se spoluúčastí 5 % nebo 5 000 Kč, případně 10 % a 10 000 Kč. Výjimkou ale není ani nulová spoluúčast, kdy by škodu měla uhradit vaše pojišťovna.