Výměna ledolamů Karlova mostu: Podívejte se, jak probíhají opravy
Karlův most je nejstarší dochovaný most v Praze a je považován za jednu z nejkrásnějších dominant hlavního města. Proto tato historická památka musí být i náležitě chráněna a opečovávána. Sedm mostních pilířů ochraňují dřevěné ledolamy, které od své poslední výměny v roce 2004 začaly rychle chátrat. Kvůli tomu je potřeba jejich výměna. Tehdejší dřevo bylo dovezeno z Francie, ovšem nyní se dovezlo z Moravského Krumlova a okolí Strážnice. Pro ledolamy bylo vybráno dubové dřevo (dub evropský), které by podle náměstka Adama Scheinherra mělo vydržet mnohem déle.
Přípravy na výměnu ledolamů započaly už v červnu a nyní mají návštěvníci Karlova mostu jedinečnou příležitost podívat se, jak taková oprava probíhá. Celý projekt má na starosti Technická správa komunikací (TSK) a vedoucím týmu, který pracuje v terénu, je nejstarší český potápěč Lubomír Veselý.
Výměna ledolamů není rozhodně nic jednoduchého a bez práce potápěčů by zkrátka nebyla možná. Ti se v těchto týdnech potápí do Vltavy každý den bez ohledu na to, jaké je právě počasí. Pod vodou vydrží pracovat až čtyři hodiny a podmínky nejsou zrovna přívětivé, protože řeka není tak úplně průzračná, tudíž je pod vodou špatně vidět.
Projekt by měl být dokončen na přelomu listopadu a prosince letošního roku. Celková cena výměny ledolamů vyjde na 29,5 milionu korun. Podívejte se do fotogalerie, jak probíhá oprava.