Výročí nejdelšího kosmického letu: Rekordman Valerij Poljakov strávil ve vesmíru 437 dní v kuse!
Poljakov, rodák z ruské Tuly, byl ve svých třiceti letech jmenován do oddílu sovětských kosmonautů. Od února roku 1988 se připravoval na první let na Miru společně s Vladimirem Ljachovem a Abdulem Ahad Mohmandem.
Trojice na svou cestu vesmírem odstartovala ještě téhož roku koncem srpna. Ljachov a Mohmand se po sedmi dnech vrátili, Poljakov na stanici zůstal a na Zemi přistál s vyměněnou posádkou 27. dubna 1989.
Na další a mnohem delší let se připravoval od ledna 1993. Zkušeného Poljakova tentokrát doprovázela jiná posádka. Start se konal 8. ledna 1994. V průběhu letu realizoval program sledování svého zdravotního stavu i stavu svých kolegů. Během více než padesáti experimentů provedl díky svým znalostem a speciálnímu vybavení na tisíc vyšetření. I jeho zdraví bylo ale sledováno. V průběhu rekordního letu zkoumali stav kosmonauta dálkově rovněž jeho kolegové na Zemi.
Poljakov zůstal na vesmírné stanici i s následující 16. a dokonce i se 17. expedicí až do 22. března 1995, kdy přistál po 437 dnech, 17 hodinách a 58 minutách letu. Stal se tak držitelem světového rekordu v nejdelším letu člověka do vesmíru. Jeho výkon nebyl dosud nikým překonán. Po titulu hrdiny SSSR Poljakovi v Kremlu předali i titul hrdiny Ruské federace.
Kate Matl odhalila zákulisí Pájova geniálního tahu. Prozradila, zda to byl kmenový plán
Související články

Inspirace na jarní období: Co stihnout předtím, než naplno propukne léto?

Dovolená v roce 2050: Slunce, pláž a plasty

Velkolepá VELO stage uvede na Majálesu největší hvězdy současného hip hopu a rapu

Vinaři představili strategický dokument: Plánují posílit soběstačnost, omezit dovoz nekvalitních vín a navýšit podíl ekologických vinic
