Výsledky testu levných limonád vás šokují: Vypadají nám z lehkých col zuby?
Test light colových limonád prováděla v nedávných dnech MF DNES. Značné rozdíly byly právě v obsahu kofeinu. Například Clever Cola, kterou můžeme zakoupit v Bille nebo AH Basic Cola z Alberta měly jen 11 mg zmíněné látky na litr. Oproti tomu v Pepsi max jí bylo dokonce desetkrát tolik. Výrobci nejsou povinni uvádět množství kofeinu na obalu, proto ho v případě těch nejlevnějších kol stačí přidat jen naprosté minimum.
Dalším zarážejícím faktem je doba trvanlivosti. U levných kol je dvakrát delší než u Coca Coly nebo Pepsi Ty levné totiž obsahují oxid uhličitý, který ale z láhve v průběhu času uniká. To pak nastupují konzervanty. Clever Cola, AH Basic Cola a Tesco Value Cola jsou jimi doplněny. Kromě běžného obsahu (voda, citronany na okyselení, karamel, kyselina fosforečná, mix sladidel) je do nich přidán i sorban draselný nebo benzoan sodný. Velké množství chemie lidem příliš neprospívá.
Kyselina fosforečná také není zdravá. Obsahují ji všechny light coly kromě Kofoly. Konzumovat ve velkém množství by se ale neměla. Její nejvyšší hranice je 700 mg na litr a dodržovat se skutečně musí, jelikož je používaná i v uzeninách nebo tavených sýrech. Ve finále jí tedy do těla dostáváme více, než bychom si mohli myslet a její nadměrné množství by mohlo tělu skutečně škodit. Může mít špatný vliv na ukládání vápníku v kostech nebo na zubní sklovinu. Vytvoří se nám kazy, zuby žloutnou a mají na sobě bílé skvrny, píše idnes.cz
Je potřeba dodat, že light koly obsahují umělá sladidla, která mají též negativní vliv na zdraví. Ta by měla ale primárně řešit obezitu. "Za roky existence umělých sladidel nám stoupají počty průmyslově upravovaných potravin, ve kterých se nacházejí, ale ke slibovanému řešení nadváhy a obezity nedošlo,“ připomíná specialistka na výživu a zdravotní prevenci Margit Slimáková.
Je zkrátka vhodné si na příliš sladkou chuť nezvykat a držet se pravidla všeho s mírou.