Vysoké tresty za neoprávněný odklad splátek nebo bonus pro OSVČ: Hrozí až 8 let
Dlužníci by kvůli koronavirové krizi měli mít možnost odložit splátky na tři až šest měsíců. To by mělo ulevit lidem a firmám, kterým pandemie ovlivnila příjmy, o odložení ale uvažují i lidé, kterých se krize nikterak nedotkla. Někteří z nich si peníze, které by šly jinak na splátky, chtějí odkládat stranou, další si zkrátka chtějí jen přilepšit a peníze utratit.
Banky před zneužíváním pomoci varují, může se totiž jednat o trestný čin. „Chování klientů, jejichž schopnost splácet není nijak omezena koronavirovou pandemií a přesto o odklad požádají, může být nyní i v budoucnu klasifikováno jako úvěrový podvod,“ uvedl pro Seznam Zprávy Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. „Klienti čestně prohlašují, že jsou postiženi koronavirovou epidemií. Není-li tomu tak, dopouštějí se úvěrového podvodu,“ doplnila mluvčí Equabank Markéta Dvořáčková.
„V obecné rovině, v případě, kdy osoba žádá o jakoukoli finanční podporu a lživě uvede či zamlčí skutečnosti podstatné pro její poskytnutí, mohlo by mít její jednání i trestněprávní dopady a být vyhodnoceno jako trestný čin podvodu, za který hrozí trest odnětí svobody, případně peněžitý trest. V případě, kdy je podvod spáchán za trvání nouzového stavu, může navíc dojít k navýšení trestní sazby, a to až na osm let odnětí svobody,“ vysvětlila pro web Tereza Drastichová z advokátní kanceláře Sedlakova Legal.
Pětadvacítka
Kontrolám se vystavují i osoby samostatně výdělečně činné, které si nechají vyplatit takzvanou Pětadvacítku. Ačkoliv Finanční správa, která bonus vyplácí, v plánu plošné kontroly nemá a dělat je nebude, má dlouhodobě nastavené kontrolní nástroje, které budou při vyplácení kompenzačních bonusů využity. Mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová potvrdila, že v případě křiklavých případů budou kontroly provedeny.
Podle advokátky Terezy Drastichové může finanční úřad osobám, které bonus dostaly, aniž by na něj měly nárok, dodatečně vyměřit daň ve výši neoprávněně vyplaceného bonusu. „Z takto doměřené daně nevzniká povinnost hradit penále. Finanční úřad však může vyměřit úroky z prodlení za dobu od neoprávněného přijetí kompenzačního bonusu po jeho ‚vrácení‘ (uhrazení doměřené daně),“ vysvětlila právnička pro Seznam Zprávy.