Výstava Dechem slibuje vskutku dechberoucí zážitek
Martin Stranka se narodil v Mostě a žil přes 20 let v Litoměřicích v České republice. Vysokou školu ekonomického směru již studoval v Praze, kam se pak i nastálo přestěhoval a kde dnes v rámci svého ateliéru působí. Umění však nikdy nestudoval. K fotografii se dostal cestou terapie po ztrátě blízkého člověka, kdy s cílem znovunabytí životní rovnováhy sáhl po fotoaparátu a začal se věnovat fotografii ve volném čase. Fotografie se stala jeho vášní a krátce na to kariérou. Tehdy pro Martina Stranku započala nová cesta tvorby i objevování sebe samotného.
Martin Stranka za svou dosavadní kariéru posbíral téměř 100 mezinárodních ocenění v oblasti fotografie. Jeho práce jsou vystavovány v galeriích po celém světě a pozorně sledovány sběrateli umění. Nyní se po 14 letech úspěchů a působení převážně v zahraničí, vrací se svou tvorbou zpět do Čech, aby v proslulé Galerii Mánes v Praze otevřel svou doposud největší retrospektivní výstavu Dechem, výstavu zachycující jeho kompletní dílo včetně dosud nevystavovaných uměleckých portrétů.
Martin Stranka vytváří fotografické scény, ve kterých potírá hranici mezi skutečností a sněním a fotografii vnímá jako prostor, kde nachází čistou rovnováhu a klid. Své fotografické scény postupně doplňuje symbolikou zvířat a dává tak vzniknout svému světově nejvystavovanějšímu a nejžádanějšímu souboru děl mezi galeriemi a sběrateli.
Tak jak je tvorba Martina Stranky sama o sobě plná symboliky, i název výstavy prozrazuje určitý leitmotive, který je v jeho dílech často zachycen v různých formách. Pokud se zaměříte na témata a motivy v tvorbě Martina Stranky, budete schopni najít tu jednu nit, která postupně vede jeho inspiraci a pohání ho dál.
Sólová výstava autorských fotografií fotografa Martina Stranky Dechem se koná ve Výstavní síni Mánes, a to v březnu, konkrétně od 3.3. do 31.3. 2020. Každý den od 11:00 hod do 20:00 hod. Martin Stranka zvolil navíc jedinečný koncept výstavy tím, že bude osobně přítomný po celou dobu výstavy. Adresa konání výstavy je Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1.
Výstavní síň Mánes byla postavena v roce 1930. Stojí na betonových pilířích nad ramenem Vltavy protékajícím mezi Masarykovým nábřežím a Slovanským ostrovem. Díky jedinečnému funkcionalistickému provedení budovy, která je dodnes architektonickou legendou, je návštěva Mánesa spjata nejen s možností navštívit umění a obdivovat dokonalost této stavby, ale také si vychutnat výhled na krásná pražská zákoutí v přímé blízkosti dalších Pražských dominant, jakými jsou Národní divadlo a Tančící dům.
Kate Matl odhalila zákulisí Pájova geniálního tahu. Prozradila, zda to byl kmenový plán
Související články

Takhle vypadá první barevná fotka vesmíru. Lidstvo stála čtvrt bilionu korun

Kamu se nechala zvěčnit nahoře bez: Fanoušci vychvalují její obdařený hrudník

Dítě jako kořist dravce: Tohle je 10 nejstrašlivějších fotek v dějinách světa

Dechberoucí fotogalerie: Z těchto 10 snímků planety Země nebudete moct spustit oči
