Výzkumníci z ČZU přišli na to, jak pěstovat jídlo na Marsu: Výsledek je pozoruhodný
V pondělí 21. října se v prostorách Planetária uskutečnila slavnostní galavečeře, na které se servírovaly vybrané chody, jejichž součástí byly i plodiny z první sklizně, vypěstované v aeroponické laboratoři na České zemědělské univerzitě. My jsme měli jedinečnou příležitost se této galavečeře zúčastnit a na vlastní kůži zažít chuť plodin, které bude možné pěstovat na Marsu.
Aeroponická laboratoř na České zemědělské univerzitě funguje od jara tohoto roku. Tento unikátní projekt s názvem Marsonaut vznikl jako součást dlouhodobé platformy #jetovtobě od Vodafonu, která se od minulého roku zaměřuje na pracovní příležitosti budoucnosti. Odhaduje se, že 85 % povolání, která budeme vykonávat v roce 2030, zatím neexistuje. Proto Vodafone nabízí mladým lidem možnost si tyto potenciální future jobs vyzkoušet.
Aeroponickou laboratoř se podařilo zprovoznit ve velmi krátké době. Tým biologů a IT specialistů pod vedením mladého vědce Jana Lukačeviče zkouší pěstovat vybrané plodiny pomocí zařízení, které pravděpodobně nalezne své využití na rudé planetě. Využívají k tomu speciální technologii zvanou aeroponie. Nejenže experiment zkoumá, jakým způsobem přispět kosmickému výzkumu a zajistit tak soběstačnost a samoudržitelný provoz budoucím astronautům na Marsu, ale přináší také možnost, jak řešit změnu klimatu na Zemi. Aeroponie je velice efektivní a dokáže uspořit až 95 % vody. Navíc dokáže řešit problém s ubývajícím prostorem, protože využívá systém vertikálního pěstování.
Výsledkem tohoto projektu je první sklizeň vybraných plodin. V laboratoři vyrostl například salát, ředkvičky, bazalka nebo hořčice. Z těchto plodin pak bylo připraveno speciální menu, inspirované podmínkami na rudé planetě Mars. Například křepelčí vejce naložená v kombuchovém octu s marinovanou bílou hořčicí a klíčky z pěstebního modulu. Nebo bouquet garni z listového salátu a čerstvých bylinek s agarovým želé, což je výtažek z červených mořských řas rodu floridae a gelidium, který se používá i v laboratořích s aeroponickým pěstováním na lepší výživu rostlin. Či speciálně upravené ředkvičky a jako dezert pralinky v barevných odstínech Marsu a v barvě modrého západu slunce na Marsu. Všechny chody byly naprosto skvostné a vše chutnalo opravdu skvěle. Podívejte se do fotogalerie na speciální laboratoř a také na menu, které bylo připraveno z první sklizně.