Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Významné postavy 17. listopadu: Kovaný komunista Lorenc se svým rozkazem podílel na pádu režimu

Významné postavy 17. listopadu: Kovaný komunista Lorenc se svým rozkazem podílel na pádu režimu
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 20 fotografií
Osobnosti 17. listopadu
Jméno Alojz Lorenc (81) si dnes vybaví jen pamětníci, z mladých lidí pak téměř nikdo. Přitom šlo o jednu z klíčových osobností pádu komunistického režimu, paradoxně ale stál na straně vládnoucí KSČ. Rodák ze slovenského Trenčína totiž v době, kdy vypukla sametová revoluce, velel Státní bezpečnosti. Když ale 17. listopadu došlo na Národní třídě k lámání chleba, vydal komunistický pohlavár překvapivý rozkaz, kterým se pravděpodobně zapsal do historie.

Kovaný komunista Alojz Lorenc (81) mířil do čela Státní bezpečnosti (StB), která likvidovala odpůrce totalitního režimu, prakticky od školy. Tu se vydal studovat z rodného Trenčína do Brna, kde v roce 1970 absolvoval Vojenskou akademii Antonína Zápotockého (dnes Univerzita obrany).

Téhož roku začal Lorenc pracovat na federálním ministerstvu vnitra. Dostal důležitý úkol, rovnou mu svěřili vývoj šifrovacího automatu. Netrvalo dlouho a dostal se na vyšší pozici. Od roku 1977 byl náčelníkem zvláštní správy Sborů národní bezpečnosti (SNB), kde znovu dostal na starost šifrování, a po třech letech začal velet správě SNB v Bratislavě.

Rozkaz zněl jasně

Na vnitro se Lorenc vrátil v roce 1985, kdy se stal prvním náměstkem tehdejšího ministra Vajnara. O tři roky později už řídil nejdůležitější aktivity StB, stál v čele protišpionážní, ekonomické, vojenské i politické kontrarozvědky.

Lorenc byl zatvrzelý stoupenec totalitního režimu, který komunismus obhajuje dodnes. Sametová revoluce určitě nebyla jeho snem. Přesto po 17. listopadu 1989 vydal rozkaz, aby StB zůstala v klidu a nezasahovala proti bouřícím se lidem. Nechtěl je totiž ještě více vyprovokovat. Lorenc rovněž po převratu několikrát zopakoval, že StB neměla nic společného s mlácením studentů na Národní třídě. Útok na často čerstvě plnoleté prý řídil Milouš Jakeš (†97) a další.

Spokojený důchod

Když po revoluci StB zrušili, Lorenc přišel o práci a u policie už ho nechtěli. Ještě předtím nechal skartovat celou řadu dokumentů z archivů StB, takže za své činy vyvázl bez trestu. V roce 1993 ho sice soudce poslal na čtyři roky do vězení, Lorenc ale za mříže nešel a vrátil se na Slovensko, kde v roce 2000 jeho stíhání zrušili.

Čelo se mu orosilo ještě v roce 2002, ale opět vyvázl s pouhou podmínkou na patnáct měsíců. A čím se po revoluci živil? Nejprve zkusil své štěstí v IT bezpečnosti, aby se vzápětí stal ředitelem firemních rizik ve známé investiční skupině Penta. Žije v Bratislavě.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy