Výzva českých lékařů: Zrušte omezení! Covid-19 nejvíc ohrožuje lidi s jinými nemocemi
Jedenáct lékařů z Univerzity Karlovy vyzývá vládu k ukončení opatření proti šíření koronaviru Jinak prý budou mít na Česko katastrofální dopady.
Pod společným prohlášením odborníků je podepsán i rektor školy Tomáš Zima. "Je potřeba ocenit vládu za první rychlá a plošná opatření, která nepochybně pomohla se zvládnutím rizik. V současnosti je nutné s ohledem na aktuální epidemiologická data a vývoj epidemie zásadně zrychlit rozvolňování opatření - ve prospěch zdraví občanů, ekonomické a společenské stability a prosperity země," stojí ve výzvě.
Podle lékařů je nutné ukončit nouzový stav ke 30. dubnu 2020 a dále ho neprodlužovat. Ve středu o tom jedná vláda. Dále chtějí obnovit dostupnost zdravotní péče pro všechny, během května obnovit fungování škol, odstranit překážky pro chod ekonomiky a zamezit krachu firem a živnostníků. V neposlední řadě volají po otevření hranic.
Některá vládní opatření vnímají jako chaotická a protichůdná. Vyzvali ministry, aby přijímali promyšlená řešení. "V našem stanovisku vycházíme z aktuálních epidemiologických dat, znalostí, faktů, expertíz a také z našich odborných i praktických zkušeností a poznatků," uvedli lékaři v prohlášení.
Hrozba pro zdravotnictví
Jsou přesvědčeni, že koronavirus v Česku ohrožuje nejvíc už jinak nemocné pacienty. „Ukazuje se, že zhoršení prognózy covid-19 souvisí především s přidruženou nemocností, nikoliv s věkem jako takovým. Jde o poruchy výživy, onkologická a kardiovaskulární onemocnění, cukrovku, možná některé léky,“ uvedli.
Rovněž zdůraznili, že soustředěnost veškerých zdravotnických sil na koronavirus je hrozbou pro další lidi, kteří bojují s vážnými chorobami. "Od začátku března dochází ve zdravotnických zařízeních k výpadku služeb pro závažně nemocné pacienty, kteří nejsou COVID-19 pozitivní. Jsou zastaveny preventivní programy v kardiovaskulární péči a v onkologii, byly například omezeny odběry orgánů pro transplantace a řada chirurgických výkonů," upozorňují odborníci ve výzvě.
"Dlouhodobá izolace je devastační pro celou společnost. Izolace a omezení aktivit zvyšují spotřebu alkoholu a dalších návykových látek, závislost na počítačích a gamblerství. Izolace vede k nárůstu domácího násilí, rozvodovosti, napětí ve společnosti a agresivity," dodali.