Výstava génia animované tvorby. Nahlédněte do života loutek
Multimediální výstavní projekt V zahradách imaginace, který je uspořádán k 50. výročí úmrtí autora, představuje Jiřího Trnku hned v několika tvůrčích polohách – od tvorby loutek, po animované filmy a knižní ilustrace, kterým se Trnka celý život věnoval a díky nimž proslul doma i v zahraničí. Výstava je významná nejen svým rozsahem, ale i unikátním obsahem.
Dosud nevystavované exponáty
Návštěvníci mohou například vidět exponáty, které dosud nebyly vystaveny - restaurované loutky z Trnkova velkofilmu Sen noci svatojánské, nebo některé unikátní dřevěné plastiky. Nově je ve výstavě prezentována největší loutka, kterou kdy Jiří Trnka vyrobil - je jí silák Šimšula, pochází ze 30. let minulého století a do ji expozice zapůjčilo Divadlo Spejbla a Hurvínka. Ostatní díla ve výstavě pocházejí nejen od Trnkových dědiců, ale i ze soukromých sbírek a institucí včetně Národního filmového archivu.
Loutky a ilustrace
Kromě loutek Trnka proslul tvorbou ilustrací. Největší popularitu mu přinesly ilustrace dětských knih, například Broučků Jana Karafiáta nebo Hrubínova Špalíčku veršů a pohádek. Spolu s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem stál u zrodu slavného studia Bratři v triku. Právě z něj vzešly známé dětské příběhy, které si pamatují celé generace. Ilustrace i dětské filmy jsou rovněž součástí výstavy v GASK
Trnkova Zahrada 2
Velkým lákadlem Trnkovy výstavy je pak podkroví galerie, kde je instalována Trnkova Zahrada 2. Jde o dvě patra interaktivní expozice na motivy známé Trnkovy knížky pro děti, která potěší především děti. Ty tu mohou probudit kocoura, známou postavu z Trnkovy zahrady, a hrát si s ním nahoněnou, či procházet labyrintem zahrady, anebo se stát součástí animace. Připraven je i bleší cirkus, střelnice netopýrů či bludiště a další překvapení.