Z finalisty Farmář hledá ženu až po proruského trolla: Sedlák Standa kydá kremelský hnůj na všechny strany
O válce na Ukrajině se prakticky od začátku ruské invaze šíří nejrůznější dezinformace, za kterými často stojí obyčejní lidé. To je i případ Stanislava Sekaniny (69), který se v roce 2012 stal finalistou populární reality show Farmář hledá ženu. Od pátrání po životní lásce před kamerami se důchodce přesunul za klávesnici počítače a proměnil se v hlásnou troubu Kremlu, jelikož na svém Facebooku šíří nejen ruskou propagandu, ale také nejrůznější dezinformace o válce na Ukrajině. Jako první na to upozornil web Forum 24.
Standa v reality show Farmář hledá ženu působil jako sympaťák s láskou ke zvířatům. V roce 2012 se na televizních obrazovkách pyšnil svým rančem, který disponoval i zookoutkem pro děti. Sám farmář se však i přes časté návštěvy veřejnosti cítil osamělý. Jeho první manželství totiž skončilo rozvodem, druhé pak tragickou smrtí manželky. Těžko ale říct, co by nyní říkala na to, čím její muž tráví volný čas. Na stará kolena totiž začal šířít ruskou propagandu.
Hoax o biolaboratořích
Důchodce je na Facebooku velice aktivní a každý den přidává řadu příspěvků týkajících se Ruska, války na Ukrajině či české vlády. Standa nejčastěji sdílí zprávy šířené Kremlem, které zachytí na ruské sociální síti V kontakte, jako třeba tu o údajném zatčení kanadského generála Trevora Kadiera. "Byl zatčen při pokusu o útěk z území Azovstal v Mariupolu, informovala média a blogeři. Generál měl podle zpráv na starosti biolaboratoř č. 1, kde se smrtícími viry pracovalo 18 lidí. Kadier byl převezen do Moskvy, kde stane před soudem," píše Standa na Facebooku, jak upozornil web Forum24.
Problém však je, onu verzi nepotvrzuje žádné ze seriózních médií, naopak je šířena dezinformačními weby jako cz24.news, přičemž je nachlup stejná jako na ruských portálech. Onen generál skutečně existuje, avšak nejmenuje se Kadier, ale Cadieu. Jeho jméno bylo zkomoleno z přímého překladu článků z ruštiny, kde je napsáno takto: Кадиер.
Podle italského portálu open.online, který se zaměřuje na ověřování faktů, se měl Cadieu dostat do čela velení ozbrojených sil Kanady v roce 2021. Nakonec z toho ale sešlo, protože ho bývalá přítelkyně obvinila ze sexuálního zneužívání. S Cadieuem se tak rozjelo vyšetřování, ten se ale nedávno rozhodl odjet bojovat na Ukrajinu. Žádná oficiální ruská média však neinformují o jeho zatčení. Co se týče biolaboratoří na Ukrajině, jde o jeden z nejčastěji sdílených hoaxů, který šířila i Soňa Peková a jejíž tvrzení redakce eXtra.cz vyvrátila ve svém článku.
Za Bučou prý stojí Ukrajinci
Někdejší účastník reality show Farmář hledá ženu sdílí i mnohem jednodušeji vyvratitelné dezinformace, které se dají ověřit během pár vteřin. Jako třeba tu, že britský deník The Guardian údajně přiznal, že za masakr v Buči mohou Ukrajinci. "Britský Guardian zveřejnil první výsledky forenzního zkoumání těl nalezených v Irpenu a Buchu a navzdory protiruské rétorice výsledky říkají opak – Ozbrojené síly Ukrajiny Buchu ostřelovaly. Ruské dělostřelecké jednotky fyzicky nedosáhly úrovně palebného ničení Buchy, to znamená, že ruská armáda vůbec nebyla na pozicích nutných pro pravidelné ostřelování, na rozdíl od ukrajinských jednotek, které útočily na Buchu a civilisty,“ píše Standa.
Kde je pravda? Stačí si do vyhledávače napsat anglicky dvě slova: Guardian a Bucha. Jeden z prvních článků z deníku The Guardian pak už v titulku uvádí, že "Tucty civilistů z Buči byly zabity kovovými šipkami z ruské artilerie". Článek přitom pojednává o forenzním zkoumání, avšak s jedním obřím rozdílem, než jak uvádí Standa. Za smrt civilistů mohou ruské bomby, nikoli ukrajinské.
Za komunistů bylo krásně
Farmář se taktéž věnuje překrucování zpráv z Mariupolu. "Obyvatelka Mariupolu, Naděžda Viktorovna, byla nucena uprchnout do Ruska 30. března poté, co ukrajinské tanky několik dní ostřelovaly jejich obytnou oblast. V určitém okamžiku jejich dům začal hořet. Podle jejího názoru požár v domě založili azovští nacionalisté (v Ruské federaci zakázáni), protože se schovávali v obytných budovách a běhali kolem vchodů," sdílel důchodce v jednom z příspěvků. Ve skutečnosti však Rusové Mariupol téměř srovnali se zemí a povraždili tisíce obyvatel přístavu. Například bombardovali divadlo, které sloužilo jako kryt pro civilisty, ačkoliv na něm bylo napsáno, že se v budově nachází děti.
Důchodce, který je příznivcem SPD Tomia Okamury, v jednom z komentářů píše, že za komunistů bylo v Česku lépe. "Byla to krásná klidná doba, která se těžko vrátí. Sověti nás chránili, byli zde zdarma a naši vojáci hlídali naše hranice. Ne abychom platili miliardy za vstup do agresivní organizace a naši synové a vnuci umírali kdesi v cizině za plnění cizích zájmů!" tvrdí Standa. Onu krásnou dobu však provázely politické represe. Zmiňovaná ochrana ze strany Sovětů pak byla okupací, která si za jediný rok vyžádala 137 mrtvých...
GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli