Z přehrady vylovili 3 mrtvoly, odkryjí dávnou minulost? Orličtí vrazi řádili před 30 lety
Pořádně děsivý nález čekal policejní potápěče na dně orlické přehrady. Z hlubin vytáhli v uplynulých několika dnech dvě lidská torza. „Policejní potápěči si někdy připadají jako archeologové a antropologové v jednom. Někdy totiž s kriminalisty najdou i to, co zrovna nehledali,“ uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.
Těla byla v tak značném stádiu rozkladu, že nebylo ihned možné zjistit totožnost, věk ani pohlaví. Policisté předali k soudnímu zkoumání, potřebují znát příčinu smrti a vše co povede ke zjištění totožnosti. Nejednomu pamětníkovi se jistě vybavila možná souvislost s nechvalně proslulými orlickými vraždami zpočátku devadesátých let minulého století.
Dnes je tomu více než 25 let, kdy byl na dně Orlíku objeven sud s tělem Jugoslávce Leorenta Lipoveciho, číšníka, který byl zabit 9. ledna 1992 Ludvíkem Černým, jedním z hlavních členů skupiny vrahů, jíž se přezdívalo Orlický gang. Orlickým vrahům šéfoval Karel Kopáč, kterému se přezdívalo Karlos. Kopáč byl vyučený frézař a po sametové revoluci pracoval jako vrátný a vyhazovač v nočních podnicích. Ovládal bojová umění a říkalo se o něm, že problém by mu nedělalo ani poslat 10 mužů na zem naráz.
V roce 1990 se Kopáč stal členem URNA. Po pár měsících ale odešel a začal pošilhávat po ilegální činnosti. Nejprve obchodoval se zbraněmi, poté ale se svým kamarádem z dětství Vladimírem Kunou stvořil jeden z nejobávanějších gangů 90. let. Do party Kuna s Kopáčem ještě vzali Ludvíka Černého, vyučeného zedníka a bývalého veksláka, který v gangu působil jako vrah číslo jedna. Černý byl v minulosti trestán za krádeže. Při pohledu na jeho mírumilovnou tvář byste ale těžko hádali, čeho všeho je tento muž schopen.
Kuna, Kopáč a Černý byli hlavními členy gangu. Postupně se ale také připojil Petr Chodounský a Kopáčova sestra Irena Meierová. První vraždu si Kopáčův gang připsal 5. dubna 1991. Kopáč odjel s podnikatelem Alešem Katovským, kterému dělal bodyguarda, do Rudné u Prahy. Zde už čekal Černý, který se vydával za zájemce o valuty. Podnikateli Katovskému ale oznámil, že u sebe nemá peníze ke směně a potřebuje odvézt. Během cesty pak Katovského popravil kulkou do hlavy. Následoval důležitý úkol vymyslet, jak se zbavit těla. Kopáč s Černým na skládce zabalili tělo do pletiva, uložili ho do kufru od auta a odjeli na Žďákovský most. Tělo poté shodili do přehrady Orlík.
Tento způsob zahlazování stop se Kopáčovi a spol. velmi zalíbil. 9. ledna 1992 došlo k druhé vraždě. Zabíjel opět Ludvík Černý a obětí byl již zmíněný Jugoslávec Leorento Lipoveci, který se živil jako číšník a chtěl si koupit zbraň. Touto vraždou si Kuna, Černý a Kopáč přišli celkem na třicet tisíc korun. Tehdy Kunu napadlo, že lepší bude se zbavit těla tím, že mrtvolu zavaří v sudu.
A sud s Jugoslávcem skončil opět na dně přehrady. Podobně vraždil Orlický gang i dále.
V roce 1993 ale získali kriminalisté od zdrojů z podsvětí informaci o tom, že záhadným způsobem mizí podnikatelé. Dlouho chyběly důkazy. Při prověřování Ludvíka Černého se ale zjistilo, že si půjčil automobil Avii v době některých vražd. Podle najetých kilometrů kriminalisté za pravděpodobné místo, kde se Kopáč a spol. zbavovali těl, označili Orlík. Prozkoumávání dna začalo 10. července 1995. Jednalo se o jedno z největších a také nejnákladnějších vyšetřování v historii České republiky.
Trvalo několik dní a potápěči nalezli dva sudy s lidskými ostatky a také tělo zabalené v pletivu. Jakmile se o tom dozvěděl Kopáč, tak se rozhodl, že spáchá sebevraždu. Sám zavolal policii. Vyjednávání s ním trvalo tři hodiny. Nakonec se nezabil a byl zatčen. Při zatýkání se ale střelil do rozkroku. Zpočátku Kopáč nechtěl spolupracovat. Když se ale od vyšetřovatelů dozvěděl, že Černý i ostatní členové gangu zapírají, tak vše přiznal.
Proces s orlickými vrahy trval 4 měsíce. Rozsudky padly až 18. dubna 1997. Černý s Kunou dostali doživotí, Kopáč 21 let, Chodounský 14 let a Irena Meierová, sestra Karla Kopáče, 12 let. Všichni se odvolali. Kunovi byl nakonec trest snížen na 25 let a dnes už je na svobodě a je ženatý. Meierová se dočkala snížení na deset let a dnes podle dostupných informací žije za Prahou zřejmě s novou identitou. Ludvíku Černému, kterému zůstal doživotní trest, 5. října 2017 soud zamítl jeho žádost o podmínečné propuštění. Vzhledem k tomu, že Karel „Karlos“ Kopáč v roce 2004 spáchal v kuřimské věznici sebevraždu, je tak Černý, kterému v gangu říkali Pacient, jediný člen gangu, který je stále v kriminále. A dlouho se na tomto faktu nejspíše nic nezmění. Ludvík Černý, který se ve vězení přejmenoval na Zámečníka, prezidentskou milost (jako například Jiří Kajínek) očekávat nemůže.