Zablácené Brno, vyprahlá Praha a zlý člověk ve Zlíně: Takhle vznikla jména velkých českých měst
Názvy českých měst bývají obestřeny tajemstvími, s nimiž si často nevědí rady ani zkušení jazykovědci. Zajímá vás, jak vznikla jména jako Praha, Brno, Zlín nebo Plzeň? Máme pro vás vysvětlení názvů těch největších sídel!
- Praha Podle jedné z verzí vznikl název podle prahu domu na místě dnešního Pražského hradu, který kdysi tesal jistý muž. Může vycházet i z říčních prahů na Vltavě, pravděpodobnější je ale odvození od slov pražiti a prahnouti, místo, kde Praha leží, tak zřejmě v minulosti bývalo vyprahlé.
- Brno Název vychází ze staroslovanského slova brn, tedy bláto. Brno nejspíš vzniklo na hodně vlhkém a bažinatém místě. Napovídají tomu i názvy jednotlivých částí moravské metropole, například Komárov, Žabovřesky nebo Slatina.
- Ostrava Jméno je odvozeno z názvu řeky Ostravice. Označuje rychlý a divoký proud.
- Plzeň Jedna z variant podobně jako u Brna hovoří o vlhkém, "plzském" místě. Může vycházet i ze slova plž, což by znamenalo, že v lokalitě žilo mnoho plžů.
- Zlín Název původně zněl Slyn a je odvozen od staročeského mužského jména Zla, což znamená zlý člověk.
- Jihlava Staroslovanské slovo "jegla" dalo vzniknout názvu Jihlava. Kdysi se tak označovaly ostré kameny na dně řek, kterých bylo v místě požehnaně.
- Olomouc Původ jména je nejasný, Olomouc ho mohla dostat podle jistého Olmúta anebo vzniklo složením staroslovanských slov "ol" (pivo) a "mútit" (křičet).
- Hradec Králové Město se nejprve jmenovalo jen Hradec, ale ve chvíli, kdy se stalo věnným městem českých královen, název se rozšířil.
- Karlovy Vary Založil je český král Karel IV. pod názvem Karlsbad, ale mezi lidmi se na dlouhá léta vžilo označení Warmbad (horká lázeň).
- České Budějovice Město bylo pojmenováno podle osady Budivojovice, ty se zase jmenovaly podle zakladatele osady Budivoje. Název pochází ze 13. století.