Záchranáři jsou na pokraji sil a mají strach. Lidé nechtějí nosit roušky
MUDr. Marek Slabý, prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb a ředitel jihočeských záchranářů, v rozhovoru pro Právo říká, že mezi lidmi cítí velký strach z toho, že pokud si někdo včas nezavolá, nemusí na něho vyjít místo v nemocnici. "Je vidět, že lidé už na podzim a zejména teď jsou z toho unavení, nervózní a komunikace s nimi není úplně snadná," konstatuje s tím, že i mezi záchranáři panuje velká unavenost.
"Záchranáři zasahují v prostředí, kde ještě před třemi nedělemi vozili každého desátého pacienta covid pozitivního. Poslední týdny, hlavně ten minulý, jsme vozili každého třetího, někdy i každého druhého covid pozitivního pacienta," říká a dodává, že všichni zasahující mají sice ochranné pomůcky, přesto jsou však v obavách, že by nákazu mohli přinést domů. "Většina krajů má psychologa, snažíme se kolegům poskytnout pomoc, pokud ji potřebují."
Ředitel jihočeských záchranářů dále v rozhovoru mluví o tom, že lidé se zjevnými příznaky koronaviru se vždy nechovají zrovna ohleduplně. "Ne vždycky přijedeme k někomu, kdo je ochoten mít na sobě minimálně roušku, nejlépe však respirátor. Takovouto zkušenost máme asi všichni," popisuje s tím, že ne všichni pacienti jsou tolik rozumní, aby si "uvědomili, že svým popíračstvím nebo ignorací ohrožují nejen sebe a své rodiny, ale i ty, které si volají na pomoc", říká. S vyloženou agresí se na svých výjezdech nesetkal, dodává však, že jejich posádky na takové typy lidí narazily.