Záchranáři po smrti Hany Krampolové: Proč ke kolapsům nejezdí doktor a proč se štípe do ucha
Úmrtí
„Šla na WC, upadla a začala sténat. Letěl jsem k ní, ptal jsem se, co jí je. Jen těžce dýchala. Rychle jsem zavolal záchranku a ptal se, co mám dělat. ‚Dejte ji na bok a štípněte ji do lalůčku do ucha,‘ řekli mi. Asi ji to mělo probudit. Udělal jsem to a dával jsem Hance i umělé dýchání. Najednou ztuhla a ani se nehnula. Strašně jsem se vyděsil. Mezitím přijeli záchranáři, ti zavolali doktora a ten už jen konstatoval smrt. Bylo asi půl sedmé večer,“ vysvětlil eXtra.cz Jiří Krampol
Štípání do ucha
Proč vůbec herec dostal pokyn, aby svou paní štípl do ucha? „Obecně mohu říci, že potřebujeme zjistit, zda je pacient při vědomí. Oslovení, zatřesení rameny nebo štípnutí do ucha jsou jedněmi ze znaků, díky kterým můžeme poznat, jak dotyčný reaguje,“ říká mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.
Jiří Krampol naznačil, že při hovoru na záchranku prováděl i umělé dýchání. To však není úplně obvyklá praxe. „O konkrétním případu nemohu mluvit, ale obvykle platí, že pokud se jedná o dospělého člověka, kde důvodem srdeční zástavy nebylo tonutí nebo dušení, k umělému dýchání z úst do úst obecně neinstruujeme. Většinou radíme nepřímou srdeční masáž, resuscitaci stlačováním hrudníku,“ vysvětluje Poštová.
Proč lékař přijel až později?
Někoho by také mohlo překvapit, proč k Haně Krampolové, která byla zjevně vážně ohrožena na životě, přijeli dle slov herce „pouze“ záchranáři a ne rovnou lékaři, kteří byli přivolaní posléze.
„Opět pouze obecně mohu konstatovat, že naši záchranáři řeší 95 procent všech výjezdů. Jsou si schopni poradit se všemi, i život ohrožujícími stavy. K některým pacientům vyráží po vyhodnocení tísňové výzvy rovnou lékař. Rozdíl mezi nimi je v kompetencích. Záchranář je má určené zákonem, některé výkony nebo léky nemůže podávat samostatně. Nicméně i tato situace se dá vyřešit konzultací po telefonu. Po domluvě s ním může léky, jestliže je má ve výbavě, i tak podat,“ osvětluje mluvčí.
Bez šance na záchranu
„Proč a jak se operátorka rozhodla vyhodnotit výzvu u konkrétního případu, to bychom mohli říci až po analýze hovoru. Záleží na spoustě věcí. Jde například i o to, co konkrétně volající říká,“ dodala.
Dlužno dodat, že ani kdyby do bytu herce přijeli rovnou lékaři, s ohledem na příčinu úmrtí Hany Krampolové (masivní krvácení do dolního trávicího traktu) by neměli šanci ji zachránit.