Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Záhada mumie Klementa Gottwalda: Experti balzamovali jeho tělo po kousíčkách

Záhada mumie Klementa Gottwalda: Experti balzamovali jeho tělo po kousíčkách
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
Gottwald
Uběhlo 71 let od zvolení prvního lidového prezidenta Klementa Gottwalda (†56). Ten zemřel 14. března roku 1953. Bylo to krátce poté, co se vrátil ze Stalinova pohřbu. Komunisté tajili, že Gottwald je závislý na alkoholu. Poslední hřebíček do jeho pomyslné rakve pak zatloukla zřejmě syfilida. Do hrobu ale neputoval, byl mu vybudován sarkofág. Z Gottwalda se stala mumie, kolem které se budoval kult.

Gottwald se narodil 23. listopadu 1896 ve vesnici Heroltice na jižní Moravě. Před první světovou válkou se nemanželský syn chudé zemědělské dělnice Marie Gottwaldové vyučil ve Vídni truhlářem. Ke komunistickým myšlenkám měl blízko už od mládí. Celý život byl ženatý s Martou Gottwaldovou, která podobně jako on pocházela z chudé rodiny. Stála po jeho boku při všech zásadních událostech v jeho životě.

Cestu k absolutní moci pro Gottwalda a jeho soudruhy znamenal únor 1948. Po abdikaci demokratických ministrů už měli komunisté k převzetí moci cestu naprostou volnou.

Když Edvard Beneš odmítl podepsat květnovou komunistickou ústavu, nahradil ho v červnu na Hradě právě Gottwald. Období jeho vlády je spjato s řadou vykonstruovaných politických procesů. Smutným příkladem za všechny je vražda demokratické političky Milady Horákové

Přísně utajovaná závislost na alkoholu a nemoc zvaná syfilis nakonec Klementa Gottwalda dostaly. První dělnický prezident zemřel 11. března 1953, tři dny po návratu z pohřbu Stalina. Alkoholismus a syfilis zapříčinily výduť srdeční aorty. Ta pak nevydržela tlak v letadle a při návratu ze Stalinova pohřbu praskla.

Po smrti začal druhý život

Gottwaldovo tělo bylo po vzoru Lenina mumifikováno a téměř deset let vystaveno v památníku na pražském Vítkově. Jednou za 18 měsíců bylo muzeum uzavřeno a tělo bylo znovu nabalzamováno. Na konzervování mumie se podíleli odborníci ze SSSR. Od roku 1955 už balzamování a péči o mrtvé tělo obhospodařovali jen lékaři z Československa.

Mumie byla položena na pitevní stůl. Celé tělo bylo rozděleno na třícentimetrové čtverečky a do každého z nich byla vpravena injekce s výživným roztokem. Celá operace trvala více než dvě hodiny a prováděla ji skupina zdravotních sester, píše portál ahaonline.cz.

Velkým problémem byl hmyz. Komunisté se báli, aby mouchy do Gottwaldova těla nenakladly vajíčka. V mauzoleu tedy běžel na plné pecky elektrický odpuzovač hmyzu.

Nic ale netrvá věčně. I když o tělo pečovalo téměř 100 lidí, rozpad mumie zastavit nedokázali. Nejdříve se začaly rozkládat nohy. Pak se začaly rozpadat ruce a hrudní koš. Soudruzi nahradili žebra ocelovými pláty.

V roce 1962 bylo kvůli Chruščovově kritice kultu osobnosti tělo nakonec zpopelněno. Po revoluci v roce 1989 byly Gottwaldovy ostatky uloženy na Olšanských hřbitovech.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy