Záhada podpisu Miloše Zemana: Je to podvrh, nebo ne? Grafolog promluvil
Od chvíle, kdy měl prezident Miloš Zeman ve čtvrtek údajně podepsat listinu oznamující svolání schůze nové Poslanecké sněmovny, se stala z národa plného hokejových trenérů společnost plná amatérských grafologů. Mnoho občanů si myslí, že autogram hlavy státu někdo zfalšoval. Přečtěte si, co na to říká skutečný grafolog, který má s hodnocením pravosti podpisů letité zkušenosti.
Miloš Zeman: Pochybnosti o jeho podpisu
Končící předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO se ve čtvrtek vítězoslavně vrátil z Ústřední vojenské nemocnice, kde si údajně vřele popovídal s prezidentem Milošem Zemanem. Navíc před ním prý hlava státu podepsala lejstro o svolání jednání nové Sněmovny. Avšak proti jeho tvrzením i návštěvě se ostře ohradil sám špitál, navíc jeho prohlášení vyvrací i policie.
Policie České republiky pana předsedu Poslanecké sněmovny k prezidentu republiky nedoprovázela. Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě. https://t.co/pIHNaE00fl
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 15, 2021
K tomu všemu mezi lidmi panují pochybnosti, jestli je prezidentův podpis pravý.
Grafolog: Jak poznat falešný podpis
Zeptali jsme se uznávaného grafologa, který ovšem odmítl něco takového hodnotit "jen tak na dálku".
„Grafolog může s určitou mírou pravděpodobnosti prohlásit, jestli jde o rukopis jednoho člověka. Musí k tomu ale mít dostatek srovnávacích materiálů, nikoli jen vidět pár záběrů v televizi nebo na internetu. Veškeré materiály je třeba mít v originále, všechny musí být někým autorizované. Aspoň onen srovnávací. Nebo se alespoň někdo musí podepsat pod to, že rukopis patří danému člověku,“ říká znalec, který si s ohledem na citlivost případu nepřál být jmenovát.
„Jako znalec pak musíte zjistit, jestli všechno psala jedna ruka. Udělá se porovnání veškerých dostupných materiálů. Pro každého člověka jsou určité individuální prvky rukopisu, které se opakují. My to samé vyhledáváme ve sporném rukopise,“ popisuje praxi svého oboru.
Podpis ovlivní i nemoc
„Pokud je dotyčný nemocný, musíte mít i jeho rukopis z období blízkého dataci sporného rukopisu. Dnes ráno něco podepíšete, pak spadnete, uděláte si něco s rukou a váš večerní podpis už bude úplně jiný,“ vysvětluje pro eXtra.cz grafolog.
„Problém ale je, že tento obor nemá pevně danou metodiku a hodně záleží na tom, který znalec to obdrží. Bude zajímavé, kdo se toho na pokyn policie ujme a jak se s tím vypořádá,“ dodal.
Je tedy možné, že jasné odpovědi se nikdy nedočkáme…