Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Záhadné kruhy v poušti! Má to na svědomí UFO?

Záhadné kruhy v poušti! Má to na svědomí UFO?
Zdroj: twitter.com
Předchozí Další
V Namibijské poušti se objevily tajemné kruhy. Vypadá to, jako by měla země plané neštovice. Na úzkém pásu dlouhém více než 1700 kilometrů jsou roztroušeny puntíky známé také jako "vílí kruhy". Tyto krátery měří od tří do deseti metrů v průměru a představují jednu z největších záhad přírody na světě. Co za celou záhadou stojí?

Záhadné kruhy se objevily v Namibii a nikdo si nedokázal vysvětlit, jak mohly vzniknout V Namibijské poušti už jsou ale celá staletí. Místní Křováci věřili, že kruhy jsou buď stopy bohů, nebo dílo ohnivého draka.

V průběhu let ale vznikalo několik konspiračních teorií, jak se jen kruhy mohly v poušti objevit. K překvapení všech jsou záhadné kruhy, na kterých neroste tráva, výsledkem dosud neznámého druhu půdních hub.

Poprvé tento jev objevili zaměstnanci rezervace NamibRand v roce 2005. Největší z kruhů měl asi 12 metrů v průměru, ostatní od dvou do osmi Zpráva o tajemných kruzích obletěla celý svět. A vědci hned začali zkoumat, co za tajemnými kruhy stojí.

Kruhy totiž nevykazují žádné abnormality, ani magnetické, ani radioaktivní. Podle prvních hypotéz v kruzích působí termiti, kteří jedí kořeny trávy a vytvářejí i toxické plyny, které ničí sazenice.

Skupina amerických a namibijských zoologů v roce 2007 provedla výkopy a tuto hypotézu vyvrátila Žádné termity totiž nenašli. I přes to, že do kruhů přidali živiny, tráva na nich pořád nerostla.

Britští botanici přišli s další verzí ohledně tajemných kruhů. Za vše prý může pryšec Euphorbia virosa, který roste v poušti Namibie a v jeho okolí. Tento dvoumetrový keř vypouští do půdy jedovaté látky. Jenže kruhy jsou na místech, kde tento keř není. A podle všeho ani nikdy nebyl.

Další verze vědců je ta, že kruhy vytvořily nějaké síly z vesmíru. Na Zemi sice občas dopadne nějaký ten meteorit, ale ten by údajně nemohl tolik kruhů vytvořit. V kruzích ale geologové nenašli žádnou látku, která by pocházela z vesmíru.

Záhadou je také to, že kruhy vznikají a potom také mizí. Chovají se, jako by byly živé. Vědci došli k závěru, že kruhy mají svoji životnost. Malé se dožívají 24 let a ty velké 75 let. Průměrná délka je ale 41 let. Když kruh zmizí, tak se znova objeví v období dešťů. A tak si vědci myslí, že se kruhy vytvářejí kvůli neznámé půdní houbě. Houba je totiž schopná vytvořit takovéto kruhy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy