Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Zákaz vycházení minimálně na 14 dnů by mohl být spásou, říká Flegr o lockdownu. Kdy podle něj sundáme roušky?

Zákaz vycházení minimálně na 14 dnů by mohl být spásou, říká Flegr o lockdownu. Kdy podle něj sundáme roušky?
Zdroj: Facebook
Předchozí Další
Koronavirus
Situace v České republice se stále zhoršuje. Denně padají rekordy v počtech nakažených a přibývá i lidí s vážným průběhem. Mnohé zajímá, kdy se situace zlepší a jestli budeme muset nosit roušky navždy. Jsou opatření zavedená vládou dostačující, nebo by se mělo přitvrdit? Na tyto otázky nám odpověděl parazitolog Jaroslav Flegr.

Český profesor ekologie a evoluční biolog Jaroslav Flegr se téměř trefil do scénáře, který nastal. Pro spousty lidí byl však apokalyptikem, který jen straší. Čísla pozitivně testovaných nám za poslední dny ovšem ukazují, že Flegr nebyl až tak daleko od pravdy.

"Zadostiučinění rozhodně necítím. Je mi spíš líto, že se opatření nezavedla před třemi nedělemi, možná by stačilo i před 14 dny. Tehdy nemusela být opatření tak tvrdá a vyhnuli bychom se ohromným ekonomickým ztrátám a bohužel i ztrátám na zdraví a životech. Cítím spíše smutek a vztek," řekl na úvod Flegr pro eXtra.cz.

Doufá v tvrdší opatření

Flegr predikoval, že nastane situace, kterou v Česku aktuálně máme. Co nás ale podle známého evolučního biologa čeká v nejbližší době? Bohužel to ani on sám neví. "V tomto okamžiku se už moc predikovat nedá. Růst je exponenciální a ještě je tam zpoždění zhruba desetidenní, než se nakažení dostanou do nemocnic, takže stačí drobná odchylka v chování systému a už výsledek může být dosti jiný," uvedl parazitolog.

Podle Flegra je nezbytné zavést přísnější opatření. "Já pořád doufám, že se od pondělí, nejpozději od úterý, přijmou opravdu účinná opatření typu do práce z práce, nakupovat a jinak nic dalšího," upozornil. "Snad se tak vyhneme přeplněným nemocnicím, kdy lidé jsou na chodbě a čeká se, až nějací z nich umřou, aby se ti zbylí mohli dát na umělou ventilaci. Ještě stále je šance, že k tomu dojít nemusí," věří Flegr.

Současná situace však i tak bude mít ohromné dopady na veřejné zdraví. "Ale rozhodně to bude mít ohromné dopady na veřejné zdraví. To, co jsme provedli, tedy že jsme nechali epidemii takhle rozjet, rozhodně bude mít veliké dopady. A byla to čistě naše hloupost. Příroda stála na naší straně, babí léto jsme měli hluboko do října, vůbec jsme tady nemuseli tu epidemii mít. Stačilo se chovat normálně," doplnil.

Pro některé jsou současná opatření příliš rázná. Zavřené posilovny, bazény, zoo atd. zkrátka mnohým připadá až moc. O úplném lockdownu pak téměř nikdo nechce ani slyšet. Jenže podle Flegra by nyní mohl být zákaz vycházení minimálně na 14 dnů spásou. Myslí si, že opatření, která začnou platit od pondělka, jsou nedostačující.

"Z vyjádření pana Babiše nepřímo vyplývá, že se schyluje k mnohem tvrdším opatřením, typu zákaz vycházení. Pakliže by se k nim přikročilo, aspoň na dobu 14 dnů, tak si myslím, že bychom se dostali z toho nejhoršího. To, co tu bylo vyhlášeno minulý týden, že začne platit od pondělka, to by už dnes k odvrácení katastrofy nestačilo. Ale to už je dnes všem asi jasné," vysvětlil.

Brzy bude líp, kdy sundáme roušky?

Mnohé pak napadá otázka, jestli budeme nosit roušky navždy. Co si o tom myslí Flegr? "Vůbec ne. Jde o to zatnout zuby a vydržet teď ještě rok. Je potřeba proočkovat asi 60 % populace. Jsem si jist, že některá z těch vakcín bude brzy dostupná v dostatečném množství a bude natolik účinná, abychom nemuseli blbnout s rouškami až do nekonečna," míní Flegr.

"Ano, možná v chřipkové sezoně, nebo když bude zima, tak se ještě pár let bez nich neobejdeme. Ale přes léto, na jaře nebo na podzim je už podle mého nebudeme muset nosit. Musíme zkrátka proočkovat dostatečně velkou část populace. Ale nejspíš už někdy příští rok se vrátíme k podstatně normálnějšímu životu," doufá evoluční biolog.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy