Zapácháte? V Japonsku vás pošlou na seminář o osobní hygieně
Pokud máte problém s nadměrným pocením, v Japonsku by s vámi tento problém zaměstnavatel vyřešil velice jednoduše. V rámci zkvalitňování pracovních podmínek jakožto i pracovního prostředí se firmy v Japonsku uchýlily k bezpečnostním opatřením. A sice místo trapných rozhovorů nebo náznaků o odéru svých zaměstnanců je posílají na seminář o osobní hygieně, kde je učí, jak správně a v jakých intervalech používat deodorant
Osobní hygiena je zahrnuta v pracovních řádech firem po celém světě a je považována za něco automatického. Jak ale problém tělesného zápachu řešit, pokud je více než hmatatelný, respektive zavánějící? Japonci se v tomto ohledu skutečně posunuli. Mezi některá nařízení firem patří například zákaz konzumace smrdutých jídel během pracovní doby, přísné dodržování ústní hygieny po obědové či cigaretové pauze nebo zákaz používání silného parfému (nikoliv deodorantu) v průběhu pracovní doby.
Po zavedení těchto opatření se údajně snížily například stížnosti na zápach prodavačů nebo asistentů v obchodech. Dle statistik se díky takovýmto opatřením může dokonce procentuálně zvednout zaměstnanost žen, které jsou převážně citlivé na cizí pachy.
Pokud ani tento postup nestačí, můžete se zúčastnit semináře na téma tělesné pachy nebo navštívit například Gomi Clinic, kliniku v Tokiu, která se zabývá zkoumáním a eliminací tělesných pachů.
Tsuneaki Gomi, majitel společnosti, tvrdí, že většina klientů se stresuje zbytečně. Údajně až 70 procent klientů, kteří kliniku navštíví, nemá výrazný problém s tělesným zápachem.
Osobní hygiena a pocení jsou zkrátka neoblíbená témata, která nás provázejí na každém kroku, obzvlášť pokud pracujeme v kolektivu. Japonci jsou v tomto ohledu možná trochu napřed, ani v našich podmínkách by taková opatření pravděpodobně neuškodila. Kdo z vás se tedy po obědě půjde pozdravit se svým zubním kartáčkem