Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Zápřednice jedovatá se rozšířila v Česku: Kousnutí je mnohem bolestivější než žihadlo od vosy, tvrdí odborník

zápřednice jedovatá
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
entomolog
Díky oteplování České republiky se v zemi začínají rozšiřovat různé a hlavně nové druhy teplomilných živočichů. Mezi ně patří například zápřednice jedovatá, tento pavouk je v současné době ten nejjedovatější u nás. Zeptali jsme se entomologa Tomáše Melichara, jak moc nebezpečný pro člověka je a kde takový druh mohou Češi potkat.

"Zápřednice jedovatá není vážným nebezpečím pro člověka, ale je pravdou, že kousnutí je mnohem bolestivější než žihadlo od vosy nebo včely. Příznaky většinou odezní po 20 hodinách. Projevují se otoky, znecitlivění místa kousnutí a někdy i horečky. Je třeba si uvědomit, že většina pavouků v ČR je jedovatá, ale jen málo druhů je tak velkých, že dokážou prokousnout lidskou tkáň," vysvětlil exkluzivně po eXtra.cz entomolog Tomáš Melichar.

Odborník dodal, že se tento druh pavouka zdržuje hlavně na teplých místech v ČR, tedy v oblasti jižní Moravy, v Polabí a na Litoměřicku. "Výskyt je samozřejmě spojován s oteplováním krajiny, které začalo výrazněji působit ve 21. století. Hmyz je nejlepším indikátorem změny klimatu, jelikož reaguje jako první a přizpůsobuje se mu. S vývojem oteplování je velmi pravděpodobné, že Česká republika bude brzo obohacená o další teplomilné živočichy," doplnil Melichar.

Nově se tento druh pavouka podle webu plnezdravi.cz objevil také v Národní přírodní památce Radouč na Mladoboleslavsku. Tamní vědci našli hned několik jeho hnízd ve vrcholcích trav, kokony z vláken jsou velké a spojují několik rostlin dohromady. Kvůli jejich velikosti je nemožné je přehlédnout.

Zápřednici lze chovat i doma

V republice se nachází mnoho chovatelů, kteří si doma v teráriích chovají nejrůznější pavouky. I zápřednici si mohou lidé opatřit. "Samozřejmě, tohoto pavouka lze chovat doma, ale je poměrně malý a oproti tropickým druhům méně zajímavý. Nehledě na to, že chov je náročný a nejsem si jist, zda není zanesen do Červené knihy ČR. Proto je lepší tohoto agresivního pavoučka nechat tam, kde je," zakončil entomolog.

Zápřednice je údajně nejnebezpečnější v srpnu. Je to období, kdy si pavouk staví hnízda v trávě, ale existují i případy, kdy zápřednici našli lidé doma. Na člověka většinou zaútočí v případě, že se cítí ohrožen, což je stejné jako u jiných pavouků.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy