Praha zčervenala: Distanční výuka, zákazy návštěv, roušky i na venkovních akcích
V Česku v posledních dnech přibývá každým dnem rekordní počet nově nakažených. Ve čtvrtek toto číslo koronavirem poprvé přesáhlo hranici 3000. Že situace není dobrá, mají na mysli i rodiče žáků napříč republikou. Chovají se zodpovědně a své děti do škol nepouštějí ani s rýmou. Příští týden se pak studenti středních a vysokých škol dočkají zavedení distanční výuky. Alespoň to tvrdil primátor Hřib. Za hodinu už říkal něco jiného...
Zavření škol v Praze
Mezitím, co se v ostatních školách snaží všichni zamezit šíření viru mírnými opatřeními, v Praze uvažují nad razantnějším krokem. Pražský primátor Zdeněk Hřib s odkazem na dohodu s hygieniky na Twitteru informoval, že studenti středních a vysokých škol přejdou v průběhu příštího týdne na distanční výuku.
"Praha bude na semaforu červená. Dohodli jsme se s hygieniky, že v průběhu příštího týdne zavedeme distanční výuku ve všech pražských středních a vysokých školách," napsal Hřib. "Když jsem to navrhoval na začátku týdne, nebyla na tom bohužel ještě shoda," doplnil.
Načež se pouhou hodinu po zveřejnění tweetu situace opět změnila a nově by se distanční výuka měla týkat pouze vysokých škol. Vzhledem k vývoji situace lze předpokládat, že to patrně není definitivní rozhodnutí.
Korekce: Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční výuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo být.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) September 18, 2020
Roušky na venkovních akcích
Zároveň dnes hygienici ve Středočeském kraji rozhodli, že od pondělí budou roušky povinné i na hromadných venkovních akcích, kde se v jednu chvíli bude nacházet více než 100 lidí. Samozřejmě budou platit i výjimky. Opatření se nevztahuje na děti do dvou let nebo například na osoby se sníženým intelektem. V pátek od šesti večer platí v metropoli zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních.
Jak to vypadá ve školách napříč republikou?
Redakce deníku Právo oslovila ředitele základních škol z různých koutů republiky. Všichni ředitelé se shodují, že rodiče žáků jsou v dnešní pandemické době zodpovědní. "Na začátku školního roku jsem vydal pokyn, aby rodiče nevodili děti s příznaky respiračních onemocnění, a musím říct, že jsou disciplinovaní a nikdo k nám ani s rýmou do školy nechodí. Na docházce se to projevuje tak, že ve třídách chybí pět šest žáků, což je více než obvykle. Měli jsme jen jediný případ, kdy si rodič musel vyzvednout dítě s rýmou," řekl pro Právo ředitel ZŠ Praha-Radotín Jiří Kovařík.
Kovařík zmínil, že pro žáky s příznaky zřídili speciální místnosti, kam je dítě umístěno, než si ho vyzvedne rodič. "Pro takové případy jsme vytvořili karanténní pokoj, dříve masážní místnost," sdělil ředitel radotínské školy. "Dítě tam počká na příchod rodičů pod dohledem hospodářky. Ale zatím jsme ji nevyužili. Nejsme ale naivní, není otázka jestli, ale kdy. Právě dnes jsou naši učitelé na školení, všichni dostali počítač a připravujeme se na výuku na dálku. Neděláme si iluze, ale zároveň si přejeme, abychom vydrželi v chodu co nejdéle," vysvětlil ředitel.
Podobně je tomu i v Humpolci, kde se na začátku září rozšířil covid-19 v domově pro seniory. "Naši rodiče jsou zodpovědní a nechávají děti i s rýmou doma. Ve výsledku tak máme ve třídě v průměru patnáct dětí. Pro děti s projevy respiračního onemocnění jsme určili místnost vedle ředitelny, kde takové dítě pod dohledem počká, než si ho vyzvedne rodič," líčil ve středu stav v ZŠ Hálkova v Humpolci její ředitel.