Zavolali jste na dítě Mikuláše s čertem? Podle odborníka se z toho může začít pomočovat!
Tradice, kdy rodiny s dětmi navštěvuje trojice Mikuláš, čert a anděl, má v Česku zakořeněnou tradici. Svatý Mikuláš je patronem námořníků a rybářů, ochráncem převozníků a hlavně dětí. Každý dnes ví, že bývá oblečen v červeném plášti, na hlavě mívá biskupskou mitru a v ruce biskupskou berlu. Celkovou vizáž doplňuje bílý plnovous. Podle tradice Mikuláše doprovází éterický anděl, celý v bílém, jenž symbolizuje dobro. Posledním je čert, který je často velmi diskutovanou postavou v celé trojici. Je nejenom symbolem zla, nosí řetěz, kterým chrastí, a pytel, aby si v něm mohl zlobivé děti odnést do pekla. Z něj mají nejmenší největší obavy a často se kvůli strachu, že je čert odnese v pytli do pekla, v jejich očích objeví slzičky... Co si o strašení čertem myslí přední český psychiatr Jan Cimický? Možná budete překvapeni, ale podle něj jde o devastování dětské psychiky.
"Jsou to dva aspekty, kdy tady je personifikovaná osoba čerta. Když tam ten čert přijde, je to skutečně pro dítě stresující. Jde zejména o ten aspekt, že dítě by se mělo lépe chovat. Jenže to je kámen úrazu, kdy to v nejmenším může vyvolat úzkostné stavy. Dopady jsou takového rázu, že se dítě bude bát o samotě, tmy, že tam ta konkrétní postava může přijít... Mohou u dítěte vzniknout takovým strašením psychosomatické problémy, jsou případy, kdy pak musí dítě řešit psycholog, psychiatr," popisuje Cimický hrozbu, která se se strašením dítěte může u něj objevit.
Podle Cimického by strašení mělo mít své mantinely. Rozhodně by to nemělo dopadnout tak, že dítě dostane hysterický záchvat z toho, že si ho čert odnese. "Mírné pokárání nevadí, ale do té míry, aby to nevyvolalo stav, kdy to ohrozí dětskou psychiku," míní Cimický a pokračuje: "Je také velmi individuální, kdo toho čerta dělá a také jaké to dítě je, jaké je jeho psychické nastavení. Dítě, které je úzkostné, může mít skutečně problémy."
Sám Cimický se osobně přiklání k tomu, že tato tradice z odborného pohledu nemá velký smysl. "Není to záležitost, jako jsou Vánoce či Velikonoce... Ale je to tradice folklorní, jsou to věci, které by měly být velmi zvážené. Dnešní děti jsou už do té míry tím vývojem poznamenány, že na mnoho dětí to možná už ani nepůsobí. Ale na mnoho ano. A to kvůli tomu, že když tam ta postava přijde a straší dítě třeba tím řetězem, hlasitým vyvoláváním toho, že ho odnese do pekla, určitě to není nic pro dítě vhodného, je to de facto vyvolávání strachu u dítěte," zopakoval Jan Cimický, jaký dopad strašení na dítě může mít.