Zdeněk Godla přichází o peníze: Herec v dluzích odtajnil své výdělky z TV Nova
Vydělával jako král, dopadl jako chuďas. Amatérský herec Zdeněk Godla (48) by dostal z finanční negramotnosti dvakrát podtrženou jedničku. Jak redakce nastudovala z přehledu jeho příjmů za poslední léta v insolvenčním rejstříku, z nadstandardních výdělků kolem 200 tisíc měsíčně za práci jen pro jednu televizi se kvůli nesplácení dluhů dostal do finanční nouze.
Zdeněk Godla: Odtajnil své příjmy na Nově
Herectvím se živící Zdeněk Godla nedávno soudně přišel o možnost zvládnout zadlužení v insolvenci, takže se začal bránit. Tvrdí, že posílal víc peněz, než přiznává insolvenční správce, a jako důkaz nyní nově poslal výkazy z TV Nova, kterou označuje za svého zaměstnavatele.
Z dost zmatečných čísel v insolvenčním rejstříku, z nichž jen někdy lze poznat, jestli peníze šly na účet insolvence, jde ale přece jen vyčíst ledacos jiného.
Z údajů vyplývá, že od roku 2019 dodnes si u české komerční televizní jedničky vydělal 1 520 000 Kč.
Ještě v roce 2019 přitom prakticky všechny jeho vydělané peníze Nova posílala rovnou exekutorům.
„Nové dluhy nastaly kvůli poklesu příjmu, který již nemám v takové výši, jaký jsem míval,“ uvádí Godla v dopise pro insolvenční soud, který, přestože minule si na to najal advokáta, tentokrát opět obsahuje řadu chyb a nejspíš si ho tak opět sepsal sám.
V tom, že je na tom hůř než dřív, má hvězda seriálu Most! pravdu. Například pouze za prosinec 2019 mu Nova vykázala výdělky nejen za účinkování v Ordinaci v růžové zahradě 2 v částce 176 tisíc korun. Smůla byla, že všechny peníze automaticky putovaly exekutorům. A to i drobné peníze, maximálně tisícikoruny, které od televize dostal na benzín, aby se měl jak dostat na natáčení.
To letos si u Novy podle výkazů měl vydělat pouze necelých 153 tisíc korun.
Jenže ani to soud patrně neobměkčí. Je otázka, zda v číslech najde něco, co by mohl vyčíst insolvenčnímu správci, vypadá to ale, že Godla stále nezaplatil minimálně dlužných 420 tisíc korun za rok 2021.
Žádné výmluvy mu nepomohou?
A i když si stěžuje, že mu insolvenční správce nebyl k ruce a neradil mu (to ale není úloha správce insolvence, jak nám on sám potvrdil), přesto to není adekvátní výmluva pro vynechání splátek a důvod pro zrušení rozsudku o ukončení oddlužení.
„I kdyby se skutečně prokázalo, že insolvenční správce nevykonával svou činnost úplně v souladu se zákonem, soud by ho mohl nahradit a vše napravit. Jenže i pak by stejně s jistou mírou pravděpodobnosti mohlo dojít k pravomocnému zrušení oddlužení z důvodu, že dlužník během insolvence vytvořil nové dluhy na sociálním pojištění či bydlení, což podle Insolvenčního zákona nesmí.
Nepomohlo by ani tvrzení, že s ním insolvenční správce nekomunikoval. I kdyby to byla pravda, dlužník má především pravidelně platit, co mu určil soud, to je jeho základní povinnost,“ sdělil redakci eXtra.cz již dříve pražský advokát Jakub Drábek.