Zdeněk Svěrák slaví 86. narozeniny. Jak legenda zavařila všem Hujerům?
Čas běží neúprosně. Oblíbený herec, scenárista a dramatik Zdeněk Svěrák je zase o rok starší, v pondělí slaví úctyhodných 86 let! Na svém kontě má desítky skvělých filmů, písní i divadelních her. Zakládající člen Divadla Járy Cimrmana si vysloužil i několik prestižních ocenění, ale nejšťastnější je po boku své ženy Boženy.
Kroky herce, scenáristy a dramatika Zdeňka Svěráka vedly prvně úplně jiným směrem než do světa filmu. Vystudoval totiž pedagogiku a stal se učitelem. Po čtyřech letech ale profesi pověsil na hřebík a začal působit v Československém rozhlase.
Zdeněk Svěrák v Divadle Járy Cimrmana
Byl jedním z autorů rozhlasového pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka, kde se poprvé objevila postava teď už legendárního Járy Cimrmana. A tak nebylo divu, že ještě toho roku došlo k založení Divadla Járy Cimrmana, kde Svěrák napsal historicky první hru divadla s názvem Akt. Na dalších hrách se pak Svěrák podílel společně s Ladislavem Smoljakem. Zajímavostí je, že ve všech hrách v Divadle Járy Cimrmana Svěrák i hraje.
Společně se Smoljakem se jim dařilo i nadále a oba napsali celou řadu úspěšných filmových scénářů – třeba Marečku, podejte mi pero!, Jáchyme, hoď ho do stroje!, Na samotě u lesa.
Ovšem legendárním Hujerem z komedie Marečku, podejte mi pero! pořádně zavařili jmenovcům, kterých v Česku není zrovna málo. „Mně to způsobilo to, že když jsem třeba sháněl běžky, pán v obchodě mi říkal, ať si zavolám příští týden, a dal mi číslo. Ptal jsem se, koho mám chtít, a on: Tak já vám to řeknu, zkazil jste mi život. Jmenuju se Hujer. Tak jsem se mu omluvil. Ale asi je jich víc, které to takhle poškodilo. Jejich jméno se stalo symbolem podlézavosti. Já se všem Hujerům tímto omlouvám,“ cituje portál eXtra.cz Zdeňka Svěráka, který se se svou zkušeností svěřil v pořadu 7 pádů Honzy Dědka. Možná nebyl nejlepší nápad hledat jméno do komedie v telefonním seznamu, dodal poté.
Zdeněk Svěrák v Betlémském světle
Zdeněk Svěrák má na svém kontě ale i scénáře, které napsal sám. Patří mezi ně Vrchní, prchni!, Tři veteráni, Vratné lahve, Tmavomodrý svět, Tři bratři, Kolja, Obecná škola a mnoho dalších.
Momentálně se Zdeněk Svěrák objevuje na filmových plátnech v Betlémském světle, což je počin jeho syna Jana, který scénář vytvořil na základě tátových povídek. „Spisovatel Šejnoha jsem já, jen trochu komičtější, přehnanější, než jsem ve skutečnosti. V příběhu je hodně autobiografického, ale ne všechno,“ cituje Svěráka portál novinky.cz. Mimochodem, se svým synem tvoří skvělý tandem scenárista - režisér už přes třicet let.
Zlatý lev a Zdeněk Svěrák
Zdeněk Svěrák byl za své filmové počiny desetkrát nominován na Českého lva. Tuto cenu si nakonec odnesl za scénář k filmu Kolja, Vratné lahve a taky za mimořádný přínos české kinematografii. Získal i cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a zahraniční ocenění mu přinesly snímky Kolja a Vratné lahve.
Zdeněk Svěrák je nezapomenutelně spjatý i s hudebním světem. Napsal texty ke spoustě známých písní, ke kterým hudbu doplnili například Ivan Mládek, Petr Skoumal nebo i Jaroslav Uhlíř. S ním společně Svěrák vydal alba Hodina zpěvu, Není nutno…, aby bylo přímo veselo a další.
Trojnásobný držitel Magnesia Litera dostal i medaili Za zásluhy za vynikající umělecké výsledky od Václava Havla. Vlastní taky Cenu Thálie České akademie divadelníků za mimořádný přínos českému divadelnímu umění.
Po boku mu celý jeho život stojí milovaná žena Božena, kterou si vzal v roce 1959 a s níž má syna Jana a dceru Hanku. Společně patří mezi nejstabilnější páry na české scéně.