Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Markéta vzkazuje z Nizozemska: Karanténa neexistuje, máme se nakazit postupně

Markéta vzkazuje z Nizozemska: Karanténa neexistuje, máme se nakazit postupně
Zdroj: eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
exkluzivně
V České republice začala vláda podnikat radikální kroky chvíli poté, co se v zemi ukázali první nakažení. Ne v každém státě to však funguje stejně a Nizozemsko je toho důkazem. Zdravotní sestra Markéta Jel. poskytla speciálně pro eXtra rozhovor, kde vysvětluje, že se život v této zemi vůbec nezastavil.

Markéta Jel. žije v Nizozemsku už devět let a pracuje jako zdravotní sestra v domově důchodců. Pro eXtra.cz se zeptala i některých svých přátel, jak to vypadá u nich a například v nemocnici v blízkosti bydliště slečny Markéty jsou lůžka plná. Pohotovostní plán této nemocnice je, že přidají 41 dalších postelí na JIP.

Sestřička Markéta se do té samé nemocnice zapsala jako dobrovolnice a čeká, zda bude potřeba její pomoci. Ale i v domově důchodců je mnoho práce. "Vrátili nám z nemocnice jednoho klienta v ohrožení, měl totiž pneumonii. Žádné vyšetření na koronavirus mu nedělali, ale musel zůstat v karanténě, takže jsme všichni museli mít ochranné oděvy, roušky, brýle a rukavice," vysvětlila sestřička.

Zbytečně použitý materiál

"Nakonec mu ty testy udělali a zjistili, že je negativní, takže všechen materiál přišel vniveč. Tady testy hned nedělají. U takového klienta to ale nechápu, protože je to riziková skupina, když je starší 80 let a ještě je nemocný," uvedla Markéta.

Podotkla, že otec její známé onemocněl a vzniklo podezření, zda není nakažen koronavirem. Byl totiž v kontaktu s kolegou řidičem autobusu, který byl pozitivní. Zároveň doplnila, že otci bylo řečeno, že musí být doma a vyplnit formulář, aby ho mohli otestovat. Protože se mu později udělalo lépe, oznámili mu, že jej testovat nebudou.

Z toho vyplývá, že se testy nejspíš provádí pouze těm, kteří jsou v rizikové skupině a mají vážné příznaky podobné koronaviru a lidé s lehkou chřipkou se mají vyležet. Ale pokud se jim zhorší zdravotní stav, až potom kontaktovat obvodního lékaře. Tak je to psáno i na stránkách ministerstva.

Karanténa? Vůbec

Markéta v rozhovoru prozradila, že se karanténa jinak vůbec neřeší. Školy a restaurace jsou zavřené od 16. března a lidé by měli mezi sebou dodržovat odstup metr a půl. To jsou jediná opatření, která vláda nařídila od chvíle, kdy u nich nákaza virem COVID-19 propukla.

Stále fungují daycares, něco jako české jesle/školky, a jsou otevřené pro zdravotníky, hasiče, policii i pro zaměstnance veřejné dopravy, aby tito zaměstnanci mohli i nadále sloužit státu a nezůstávali doma s dětmi.

"Můžeme chodit na nákup i se psem v malé skupině, ale s odstupem jeden a půl metru, to se všechno píše na stránkách ministerstva. Akce, kde by bylo víc jak 100 lidí, jsou zrušené, stejně jako jste to měli i v Česku," vysvětlila Markéta. Lidé se i nadále mohou sejít například na kávu nebo zajít na návštěvu, musí však dodržovat dané rozestupy.

Lidé na pláži a rozčílený premiér

Většina obchodů je otevřených a životy některých lidí se moc nezměnily. I přes značné množství nakažených i úmrtí se lidé scházejí, chodí do práce, ke kadeřníkovi, na manikúru nebo jen tak nakupovat. "Úplně špatně to udělali ti, kteří byli o víkendu na plážích, tam bylo plno, lidé i sportovali," uvedla zdravotní sestra a dodala, že se premiér země při vyjádření kvůli tomu pěkně rozčílil.

Markéta navíc doplnila, že Nizozemsko se drží teorie, že si obyvatelé země mají vytvořit imunitu. "Chtějí docílit toho, že se staneme imunními. Tohle bylo řečeno v půlce března," uvedla sestřička. "Ale dost se toho teď změnilo. Pořád je však stejné to, že nemocní mají zůstat doma a má se udržovat odstup metr a půl," dodala.

Nedostatek ochranných potřeb

O roušce není nikde ani zmínka, lidé nejsou absolutně vládou informováni o tom, že by je měli nosit. Když však Markéta prošla některé lékárny, po rouškách ani stopa, jsou vyprodané stejně jako dezinfekční gely a rukavice. Nedostatek je i v nemocnicích.

Uvedla, že se nákaza dá přenést, i když si lidé sahají do očí a proto je doporučeno nosit jakékoliv brýle. Mnoho lidí o takové informaci vůbec neví a od vlády nepřišlo žádné doporučení.

Premiér Mark Rutte ve svém prohlášení 23. března uvedl, že lidé musí zůstávat doma a chodit mohou jen do práce a na nákup. Zakázány jsou i nadále akce nad sto lidí a starostové budou sami určovat zákazy v jednotlivých městech. Dodal, že pokud má jeden člen rodiny teplotu, je povinen on i ostatní zůstat doma. K 24. březnu se zvedl počet úmrtí na 276 a více než 5500 je nakažených.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy