Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Zdravotníci jsou vyčerpaní. Každé úmrtí nesou velmi těžce, říká primář infekčního oddělení

Zdravotníci jsou vyčerpaní. Každé úmrtí nesou velmi těžce, říká primář infekčního oddělení
Zdroj: eXtra.cz/ Jiří Charvát
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Koronavirus
Koronavirová situace v Česku je bezútěšná. Počty nově nakažených sice příliš nerostou, ale ani neklesají, podobné je to i s množstvím hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. Ti ale podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavla Dlouhého nejsou tím nejzávažnějším problémem. Vrásky na čele mu totiž přidává hlavně nedostatek zdravotníků. "Museli jsme zapojit sestřičky a lékaře, kteří v životě nic takového nedělali, třeba se až dosud nikdy nestarali o infekčního pacienta s těžkým zápalem plic. Pocházejí z gynekologie, psychiatrie, onkologie či traumatologie," vysvětluje Dlouhý.

Některé nemocnice hlásí, že už nemají kam dávat pacienty s koronavirem. Jak jste na tom s kapacitou vy?

Máme tady kolem 130 pacientů, z nichž třetina je na jednotce intenzivní péče. S kapacitou ale problémy nemáme, jsme schopni ji navyšovat na trojnásobek oproti současné potřebě. Daleko větším problémem je personál, kterého je nedostatek. Na to narážíme nejen my, ale všechna zdravotnická zařízení v republice. Už před pandemií byla personální krize veliká, nyní se ten nedostatek lékařů a sester ještě více prohloubil.

Čím to?

Mohou za to především dva důvody. Tím prvním je nemocnost personálu, která je poměrně veliká, celostátně to jsou tisíce zdravotníků. Přitom se nejedná jen o covid, ale také jiná onemocnění, jako třeba chřipka, vyčerpání nebo dokonce poškození pohybového aparátu. Covid postihuje často pacienty vážící 120 až 130 kilogramů, sestry a sanitáři je musí na lůžku pravidelně obracet a hodně se při tom nadřou.

A druhý důvod, proč vám chybí personál?

Druhým důvodem jsou zavřené školy. Máme tady, stejně jako jinde v republice, hodně sestřiček a lékařek, které jsou zároveň maminkami, takže to, že nefunguje první stupeň základní školy, je opravdu zničující. Řada maminek tak hlídá děti a nemůže přijít do práce.

Pomohlo vám alespoň zapojení armády, kdy konkrétně k vám dorazilo 60 vojáků?

Když si vezmete, že Krajská zdravotní, a.s., má jako největší zdravotnické zařízení v republice asi 7 tisíc zaměstnanců, a porovnáte to s přidělenými několika desítkami vojáků, tak je to jak kapka v moři. Přesto jsme rádi, protože ti vojáci přináší energii, elán a impulz. Takže pro personál i pacienty je to dobré, ale využití vojáků omezuje skutečnost, že to nejsou vyškolení zdravotníci – znají jen základy pro první pomoci v poli. Podobné je to u dobrovolníků, kteří se nám nabízejí. My potřebujeme, aby ti lidé měli nějaké odborné znalosti – nejde jen o zacházení se zdravotnickými přístroji, ale třeba i o takovou zdánlivou drobnost, jak dostat pod 130kilového pacienta čisté prostěradlo.

Jak tedy personální krizi na covidovém oddělení řešíte?

Museli jsme zapojit sestřičky a lékaře, kteří v životě nic takového nedělali, třeba se až dosud nikdy nestarali o infekčního pacienta s těžkým zápalem plic. Pocházejí z gynekologie, psychiatrie, onkologie či traumatologie. Prostě kde se objeví nějaká volná síla, tak ji přesouváme na covidová lůžka, protože ta péče je náročná. To, co zvládnete jinde s dvěma nebo třemi sestrami, tak tady jich potřebujete dvakrát tolik. Musím ale říct, že se s tím u nás všichni vypořádali skvěle a jsme jim za to nesmírně vděční.

Mluvíte o tom, že péče o covidové pacienty je náročná. Můžete ji popsat?

Mnoho lidí nakažených koronavirem nemá žádné příznaky nebo stoná lehce. Jiné covid-19 potrápí více, ale zvládnou vše doma. Pacienti, kteří skončí v těžkém stavu v nemocnici, jsou hodně staří, nepohybliví, mají řadu interních chorob. Musejí se krmit, mýt, polohovat na lůžku kvůli proleženinám, dávat jim léky, infuze i naději, a to všechno ve skafandrech a respirátorech. Je to vyčerpávající a mnohem náročnější než běžný provoz.

Kolik toho zdravotníci v tomto režimu běžně odpracují?

Díky přesčasům je tu držíme déle a využíváme více, protože personál prostě není. Lékaři mají mnohdy 200 hodin přesčasů, a to navíc ke své běžné pracovní době, která se pohybuje kolem 180 hodin měsíčně. Počet lékařů a sester na našem akutním příjmu jsme museli zvýšit na dvojnásobek, protože záchranky přijíždějí nárazově a přivážejí pacienty připojené na kyslíku a nemůžeme je nechat čekat.

Jak to zvládají?

Tento stav trvá už strašně dlouho. Není to jen měsíc nebo dva, prvního pacienta nakaženého koronavirem jsme diagnostikovali 1. března 2020, takže se s touto infekcí potýkáme už skoro rok. A druhá podzimní vlna je určitě náročnější co do počtu pacientů. Od října do prosince 2020 jsme na infekčních lůžkách Masarykovy nemocnice hospitalizovali na 900 pacientů s covidem-19. To, že se teď zpožďuje očkování kvůli nedostatku vakcín, nám bere optimismus, protože čím později se lidé naočkují, tím déle budou infekční oddělení plná nemocných s touto infekcí.

Mají za to zaměstnanci nemocnice alespoň nějaké výhody?

Snažíme se jim dávat odměny, což je sice fajn, ale v určitém momentě si uvědomí, že jsou stejně pořád v práci a vlastně je ani nemají kvůli nejrůznějším omezením za co utratit. Nemohou se ani moc těšit na dovolenou, protože nevíme, kam a kdy se budeme moci vydat. Snažíme se tedy vytvářet pro naše zaměstnance alespoň nějakou pohodu, netrápíme je blbostmi a chceme, aby na tom pracovišti bylo příjemné prostředí. Máme k dispozici psychologa, který sem chodí pravidelně jednou týdně.

Jak to vůbec zvládáte po psychické stránce?

Umírá více pacientů, než jsme byli zvyklí v minulosti. Z nemocných, kteří se kvůli těžkému stavu dostanou na jednotku intenzivní péče, se nám asi třetinu nepodaří zachránit. Jsou zde přitom několik týdnů na ventilátoru, sestřičky se o ně řadu dní pečlivě starají a vytvoří si k nim vztah, každé úmrtí pak nesou těžce. K naší profesi samozřejmě patří, že hodně nemocní a hodně staří umírají, ale potřebujeme vidět co nejvíce radostných konců. Naštěstí většinu nemocných s covidem uzdravíme a stovky pacientů, kteří k nám přijeli zchvácení, vyčerpaní, dehydratovaní a připojení na hadičku s kyslíkem kvůli těžkému zápalu plic, jsme vrátili do normálního života.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy