Zdravotníkům dochází trpělivost: Vláda má jednat s odborníky, ne s marketingovými poradci
"My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili," začíná dopis od zdravotníků. Nelíbí se jim, jak je pandemie koronaviru zlehčována a jak vláda jedná.
"Od jarních měsíců bojujeme o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili onemocněním COVID-19. Pečovali jsme souhrnem o stovky pacientů s těžkým průběhem. Je to práce namáhavá psychicky i fyzicky. Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím," rozčilují se kvůli debatám, zda se umírá na koronavirus nebo v souvislosti s ním, zda je virus využíván vládou k tomu, aby omezovala osobní svobodu lidí, zda je nutné si všude ve vnitřních prostorách nasazovat roušky...
Odlišná situace oproti jaru
Zdravotníci si samozřejmě všimli, že se liší situace u nich a v politice. "To se od jara hodně změnilo. A přitom nepřítel se po jarním taktickém ústupu, ke kterému ho donutil razantní přístup vlády a odpovědné chování většiny společnosti, vrátil s větší silou než předtím," stojí v dopise.
Vylíčili situaci, v jaké se teď nachází jejich pacienti. "Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10-20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátníci, kteří mají pouze nadváhu nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina," podotkli s tím, že mladí a zdraví covid-19 většinou přejdou bez velké újmy na zdraví.
Vzkaz veřejnosti a vládě
Proto se teď obrací na veřejnost s velkou prosbou. "Na jaře jsme od vás poslouchali potlesk a dostávali do nemocnic občerstvení. Děkujeme za to, cítili jsme vaši podporu v zádech. Teď od vás ale očekáváme a žádáme o hodně víc. Pokud chceme tuto válku vyhrát, potřebujeme pomoc každého z vás," apelují v dopise.
Upozorňují na to, že časté mytí rukou, nošení roušek a udržování rozestupů je to nejmenší, co mohou udělat. "Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít. Přemýšlejte nad svým konáním, jak minimalizovat riziko přenosu nákazy do rizikové populace - může se to týkat i vás a vašich blízkých," varují zdravotníci.
Vyzvali také vládu, aby spolupracovala s českými epidemiology a ekonomy, ne s marketingovými poradci. Veřejnosti mají vše vysvětlovat srozumitelně, co se týče opatření, a nemají je měnit každý druhý den. Zároveň také požádali, aby byl zajištěn dostatek remdesiviru pro pacienty s vážným průběhem onemocnění.