Zemřel legendární Alain Delon. Idol mnoha žen zůstal nakonec úplně sám
Umělecký svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřela celosvětově známá francouzská filmová legenda, představitel sympatických a někdy i drsných chlapů s dobrým srdcem, herec Alain Delon. Za svůj život ztvárnil velké množství postav v téměř stovce filmů. Ačkoli se zpočátku k filmu dostal vlastně náhodou, stal se z něj jeden z nejvýraznějších a nejoblíbenějších herců nejen francouzské kinematografie. O hercově smrti informovaly jeho děti pro agenturu AFP.
Další francouzská hvězda odešla do hereckého nebe. Po Jean-Paulu Belmondovi (†88), Jeannu Rochefortovi (†87) či Michelovi Galabru (†93) zemřel legendární Alain Delon ve věku úctyhodných 88 let. Agentuře AFP to dnes ve společném prohlášení sdělily jeho tři děti. Delon byl v posledních letech nemocný. Zemřel obklopen rodinou ve svém domě v Douchy asi 100 kilometrů jižně od Paříže.
"Alain Fabien, Anouchka, Anthony a také (pes) Loubo s nezměrnou bolestí oznamují odchod otce. Zemřel pokojně ve svém domě v Douchy, obklopen svými třemi dětmi a rodinou. V této nesmírně bolestné době smutku rodina žádá o respektování soukromí," napsali Delonovi potomci podle ČTK v prohlášení.
Jeho život byl velmi barvitý. V posledních letech ho sice spousta lidí považovala za homofoba a rasistu kvůli jeho radikálnějším názorům, ale přesto nikdo nemohl zpochybňovat jeho velký herecký talent a umělecké zásluhy ve francouzské i světové kinematografii. Přitom se k herecké profesi dostal vlastně náhodou, původně z něj měl být totiž kněz.
Modrooký idol žen několika generací se narodil v roce 1935 na předměstí Paříže a už ve třiadvaceti letech byl srovnáván s hvězdami, jako byli Jean Marais nebo Gérard Philipe. Na vrcholu kariéry mu konkuroval jen Jean-Paul Belmondo, ale z těchto dvou filmových ikon své doby se nakonec stali celoživotní přátelé. Delon i přijel na poslední rozloučení s legendárním hercem v září roku 2021, jak informoval web rfi.fr.
Filmový velikán
Od malička rád porušoval pravidla a pro časté porušování disciplíny byl propuštěn i z armády. Všichni se ho snažili přesvědčit, aby se stal knězem, ale nakonec se u nevlastního otce vyučil řezníkem. Osudným pro jeho život bylo setkání s francouzskou herečkou Brigitte Auber, která ho seznámila s těmi správnými lidmi v uměleckých kruzích. Přizvala ho i na filmový festival v Cannes a od té doby jeho kariéra nabrala zcela jiný směr a rozměr.
Díky jeho šarmu, charismatu i chlapácké vizáži se z něj brzy stala hvězda první velikosti. Hrál například ve snímcích Rocco a jeho bratři (1960), Samuraj (1967), Sicilský klan (1969), Bazén (1969), Policajt (1972), Tři muži na zabití (1980) či v novodobějším Asterix a olympijské hry (2008), kde ztvárnil Césara. Poslední jmenovaný snímek získal na ČSFD pouhých 50%.
Ženy mu padaly k nohám
Za svůj život vystřídal Delon velké množství žen. Zřejmě nejdiskutovanější románek prožil s herečkou Romy Schneider. Ta Delona považovala za lásku svého života a poté, co ji herec jednoho dne jen tak opustil a zanechal po sobě omluvný dopis a květiny, chtěla spáchat sebevraždu. Alain Delon místo toho odletěl na dovolenou s jinou ženou: Nathalií Delon, kterou si vzal a strávili spolu několik let.
Romy Schneider se kvůli Delonovi přestěhovala do Francie a v době zasnoubení jí bylo 21 let. Po rozchodu se zhroutila a podle svých slov už nikdy nenašla lásku, protože Delona milovala jako jediného. Představitelka filmové Sissi zemřela v pouhých 43 letech na infarkt.
Ženy sice byly důležitou součástí jeho života, na stará kolena ale zůstal sám. Dokonce prohlásil, že samotu považuje za dluh, jejž musí zaplatit za roky, které strávil na výsluní, a také za to, že moc bral, a téměř nic nedával. „Život mi už moc nepřináší, někteří lidé se mi hnusí. Nerespektují se a nedrží slovo. Záleží jen na penězích. Vím, že tento svět opustím bez lítosti,” uvedl před časem v rozhovoru pro týdeník Paris-Match.