Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Výměna manželek 2024 Love Island 2024

Zemřel Phil Zimbardo: Stál za slavným vězeňským experimentem, který se zvrhl a děsí dodnes

Uznávaný americký psycholog Philip Zimbardo zemřel v 91 letech.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
Úmrtí

Ve věku úctyhodných jedenadevadesáti let zemřel uznávaný americký psycholog, emeritní profesor Stanfordovy univerzity a autor mnoha knih Philip Zimbardo. Proslavil se svým kontroverzním Stanfordským vězeňským experimentem z roku 1971, který se zcela zvrhl a musel být předčasně ukončen. Podle informací webu Psychology Today zemřel Philip ve svém domě v San Franciscu obklopen rodinou.

Uznávaný americký psycholog, výzkumník, autor mnoha publikací a emeritní profesor Stanfordovy univerzity Philip G. Zimbardo zemřel. Podle informací webu Psychology Today odešel na věčnost v pondělí 14. října ve svém domě v San Franciscu obklopen milovanou manželkou Christinou Maslachovou a dětmi.

Philip Zimbardo v roce 1971 vymyslel a řídil jeden z nejznámějších a nejkontroverznějších experimentů v historii psychologie - tzv. Stanfordský vězeňský experiment. Ten spočíval v tom, že Zimbardo vybral z pětasedmdesáti studentů/dobrovolníků čtyřiadvacet lidí. Z dvanácti udělal vězně a z dalších dvanácti dozorce.

Kontroverzní experiment

Do experimentu byli záměrně vybráni zdraví a psychicky vyrovnaní jedinci. Zkoumanými tématy bylo jednak zjistit, jaké mechanismy vedou k tomu, že si člověk sám vybere povolání dozorce, a druhak zda je agresivita lidí vrozená, nebo je způsobena okolnostmi.

Experiment se odehrál v simulovaném uzavřeném vězení a Zimbardo figuroval jako ředitel věznice. Vězeňský řád převzal psycholog z věznice Palo Alto v Kalifornii. Vězni směli mluvit jen v určitých chvílích a museli se oslovovat čísly. Úkolem dozorců bylo snažit se jakýmkoliv způsobem ovládnout vězně, nesměli však použít fyzické násilí, jak stojí na webu Prisonexp.

Projekt musel být zrušen

Dozorci tak například požadovali po vězních, aby dělali kliky. Psychologové zkoumající celou situaci v čele s Philipem Zimbardem si zpočátku mysleli, že je to spíše vhodné pro mladistvé. Později však zjistili, že tato forma trestu se užívala i v nacistických koncentračních táborech. Jeden z dozorců dokonce šlapal vězňům na záda, zatímco dělali kliky, nebo nutil ostatní vězně šlapat na záda spoluvězňům.

Projekt musel být zastaven po pouhých šesti dnech. Nabral totiž zcela neočekávaný směr. Dozorci se totiž rychle začali uchylovat k čím dál častějšímu a krutějšímu trestání vězňů a vězni vyvolali vzpouru. Jeden z vězňů se dokonce psychicky zhroutil a pět lidí experiment opustilo.

Zimbardo a jeho kolegové byli chováním dozorců naprosto šokováni. Tento experiment ukázal, že když je člověk vystaven extrémním podmínkám, může se zcela radikálně změnit. Na motivy experimentu vznikl v roce 2015 dramatický film Stanfordský vězeňský experiment, který je dostupný i na Netflixu.

Děláte si srandu? Provokatérka Julie z Ruže pre nevestu zamířila do Love Islandu a diváci zuří

Související články

Další články

Nejnovější kauzy