Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Zemřel spisovatel Milan Kundera: Téměř 50 let žil ve Francii, do Čech se už nikdy natrvalo nevrátil

Milan Kundera zemřel ve věku 94 let
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
úmrtí

Literární svět přišel o jednoho ze svých nejvýznamnějších velikánů. Ve věku 94 let zemřel spisovatel Milan Kundera. Rodák z Brna a autor románů Žert nebo Nesnesitelná lehkost bytí v 70. letech emigroval do Francie, krátce nato mu tehdejší komunistický režim odebral československé občanství. Přesto, že svou rodnou zemi občas tajně navštěvoval, natrvalo už se do Česka nikdy nevrátil. Jeho vztahu k tuzemskému prostředí neprospělo ani nařčení ze spolupráce s StB, které se objevilo v roce 2008. O úmrtí Kundery informovala Česká televize.

Milan Kundera, jeden z historicky nejznámějších českých rodáků, byl také často zmiňován jako potenciální kandidát na Nobelovu cenu za literaturu. Známý byl rovněž svým odporem k překladům svých děl nebo rezervovaností vůči novinářům. Navzdory tomu, že se do povědomí veřejnosti zapsal především jako romanopisec, do světa literatury vstoupil původně jako básník a dramatik.

Od roku 1975 žil ve Francii, o čtyři roky později mu bylo odebráno československé státní občanství. V roce 1981 získal občanství francouzské. Mezi jeho nejznámější literární díla patří romány Nesnesitelná lehkost bytí, Žert nebo Kniha smíchu a zapomnění​. Populární je i jeho povídková sbírka Směšné lásky. Některá jeho díla, jako například Žert, byla rovněž zfilmována, i k tomuto postupu však Kundera vyjadřoval rezervovanost.

Od obdivu komunismu k emigraci

Brněnský rodák se v mládí vydal ve šlépějích svého otce, který byl klavíristou a rektorem JAMU. Původně studoval hudební kompozici, ale později se přesunul ke studiu filmu, a nakonec se definitivně zaměřil na literaturu. Sám vyučoval literaturu a také psal. V padesátých letech se zařadil do oficiálního proudu a ve svých dílech vyjadřoval obdiv ke komunistickým myšlenkám. Od toho se odchýlil v 60. letech, tehdejšímu establishmentu začal být trnem v oku zejména po vydání jeho románové prvotiny Žert.

V roce 2008 týdeník Respekt zveřejnil článek, ve kterém se tvrdilo, že Kundera údajně udal západního agenta na začátku komunistického režimu v Československu. Spisovatel však toto obvinění vehementně popřel.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy