Zemřel Stanislav Fišer: Odešel dabér Vinnetoua či Růžového pantera
Jenom půl roku po oslavě svých devadesátých narozenin zemřel dabér filmových velikánů, herec Stanislav Fišer. Svůj nezaměnitelný hlas navždy propůjčil postavě Vinnetoua nebo hlavnímu hrdinovi komedií Růžový panter inspektoru Clouseauovi. O vzácný "nástroj" své obživy navždy přišel roku 2004, kdy prodělal zákeřnou rakovinu hrtanu, kvůli níž byl schopen pak mluvit pouze s pomocí přístroje. Podle informací serveru blesk.cz za jeho smrtí stojí vleklé zdravotní problémy.
Stanislav Fišer se dlouhodobě potýkal s nepříjemnými zdrravotními problémy, trápilo ho zejména, že v důsledku rakoviny hrtanu přišel o hlas a komunikoval jen pomocí elektronického slavíka.
"Standa už není, je v hereckém nebíčku, zemřel v noci po dlouhé nemoci," potvrdila Blesku jeho milovaná partnerka Antonie. Fišer, který v roce 2004 přišel o to nejcennější, co měl, tedy svůj hlas, údajně tehdy přišel o veškerý elán do života.
Svůj hlas propůjčil legendární postavě z knih spisovatele Karla Maye, jíž byl slavný a čestný indiánský náčelník Vinnetou. Jeho představitel z legendárních filmů, francouzský herec Pierre Brice (†86), odešel dříve než jeho český dabér.
Fišer se ale objevoval ve filmech i jako herec, například v Nesmrtelné tetě nebo Hříšných lidech města pražského.
Fišera už jednou prohlásili za mrtvého
„Špatně vidím, mám ménièra a vertigo. Nemohu polykat kvůli velkému slinění, a tak se mi velice špatně jí,“ postěžoval si eXtra.cz Fišer na své problémy loni na jaře.
Ménièrova choroba je onemocnění vnitřního ucha postihující orgán udržující rovnováhu. Projevuje se záchvaty, závratěmi, pískáním či hučením v uchu a točením hlavy. Není to zdraví ohrožující nemoc, ale značně sníží kvalitu života.
Roku 1999 Stanislav Fišer obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
Při závěrečném ceremoniálu 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se jeho jméno objevilo omylem mezi zesnulými osobnostmi roku 2014. Jiří Bartoška si tehdy sypal popel na hlavu, herci osobně volal a hluboce se mu za nepříjemný omyl omlouval.