Ženy, které mění Česko. Seznamte se s desítkou nadějných podnikatelek
Velmi nabité měsíce má před sebou desítka žen, které se přihlásily do druhého ročníku vzdělávacího programu Women in Tech. Stojí za ním společnost Huawei a Hospodářská komora České republiky a jeho cílem je rozvíjet pod vedením špiček v oboru nadějné podnikatelské projekty. Druhý ročník Women in Tech bude probíhat do prosince.
„V Česku máme spoustu technologických talentů. V rámci Women in Tech jsme se však rozhodli zaměřit konkrétně na podporu žen, jelikož jejich zapojení do tohoto oboru je stále zatíženo řadou předsudků,“ vysvětluje iniciativu Gabriela Löbel, manažerka pro CSR projekty ve společnosti Huawei.
Jak oslovit investory?
A co že je přesně cílem projektu Women in Tech? Pomoci ženám rozvíjet jejich talent, poradit, jak najít nástroje pro efektivnější komunikaci, „nakopnout“ prezentaci jejich projektů, ale také se učit oslovovat investory a pracovat s mediální podporou.
„Jsem ráda, že se opět sešla velmi různorodá skupina žen, které využívají technologie ve svých startupech. Dávají dalším ženám skvělý příklad, že ‚tech‘ neznamená jen IT a kódování. Každá třetí žena totiž o podnikání uvažuje, ale pouze 8 % svému snu věří,“ podotýká mentorka a podnikatelka Linda Štucbartová, která se letos stejně jako loni ujala funkce ambasadorka projektu.
Školení, workshopy i mentoringový program
Deset podnikatelských projektů spjatých s technologiemi a jejich lídryně vybrala do projektu odborná porota. Rozvíjet své projekty budou až do konce letošního roku. Čekají je specializovaná školení, worskhopy, mentoringový program, networkingové akce i Master mind setkání s účastnicemi loňského ročníku.
Naplánována je pro desítku vybraných také účast na mezinárodní vzdělávací konferenci. Část programu bude upravována každé účastnici na míru tak, aby každá z nich měla šanci pracovat na rozvoji podnikatelském i osobním podle svých preferencí a přání.
Vybrané projekty odpovídají základním pilířům iniciativy Tech4All společnosti Huawei. „Tech4All je naší dlouhodobou misí, jejíž cílem je zpřístupnění digitálního světa všem bez rozdílu a která jde ruku v ruce se snahami OSN o digitální inkluzi. Hlavními pilíři této iniciativy jsou vzdělávání, životní prostředí, zdraví a rozvoj,“ dodává Gabriela Löbel.
Česko má v dohánění podpory žen v technologických oborech co dělat. Podle dat Eurostatu totiž obor v tuzemsku stále drtivě ovládají muži, předloni tvořili dokonce 90 % celkového počtu zaměstnanců v tomto odvětví. Pro srovnání - před 13 lety Statistický úřad zveřejnil data, podle nichž studovalo ICT obory jen 11,5 % žen. Před třemi lety jich už bylo 17 %.