Ženy, kterým záleží na přírodě. Inovativní projekty, jimž není životní prostředí lhostejné
Změna klimatu, budoucnost planety, pokles rozmanitosti přírodních druhů, živelní katastrofy. Důvodů, proč mít obavy o životní prostředí, je více než dost a negativní zprávy se hrnou ze všech stran.
I proto spatřila světlo světa iniciativa TECH4ALL. Stojí za ní společnost Huawei a jejím cílem je posílit digitální začlenění a upozornit na to, že kromě nás všech, kterým technologie proměnily život, je stále řada těch, kteří z jejich výhod těžit nemohou.
Iniciativa cílí na čtyři pilíře, vedle zmiňovaného životního prostředí je to dále vzdělávání, zdraví a rozvoj. Technologie a jejich využívání by zkrátka neměly být v rozporu s přírodou, měly by naopak přírodě pomáhat a snižovat negativní dopad lidských činností.
Přístup k technologiím pro každého
„Jako přední světový poskytovatel ICT řešení je naším úkolem usilovat o dostupnost technologií a jejich výhod pro všechny bez rozdílu,“ vysvětluje Gabriela Löbel, manažerka pro oblast společenské odpovědnosti Huawei.
„Snažíme se vybudovat propojený svět, ve kterém může každý mít přístup k celosvětové informační síti. Právě proto jsme založili TECH4ALL iniciativu, která jde ruku v ruce s cíli OSN pro udržitelný rozvoj,“ dodává.
Základním pilířům iniciativy Tech4All společnosti Huawei odpovídají i projekty deseti žen, které byly odbornou porotou vybrány do druhého ročníku vzdělávacího programu Women in Tech. I za ním stojí společnost Huawei a s ní Hospodářská komora České republiky. Ideou je podpořit a rozvíjet pod vedením špiček v oboru nadějné podnikatelské projekty.
Podpora pro ty, kteří jsou v menšině
Účastnicí letošního ročníku Women in Tech je i Petra Doubková, která stojí za společností EcoHaus. Slyšeli jste už někdy o pracích papírcích? Vložíte je do pračky a během několika vteřin se promění v gel! Jde o pilotní projekt, který představuje je opravdu inovativní alternativu k běžnému pracímu prostředku.
Právě inovace, automatizace a umělá inteligence jsou tím, co ve své profesi Petra nejčastěji využívá. Proto je pro ni projekt Women in Tech a její účast v něm výzvou. Osobně si myslí, že specializované programy zaměřené na ženy jsou důležité, protože mohou poskytnout specifickou podporu a zdroje pro ty z nás, které podnikají v oblastech, kde jsou často v menšině.
A co si od své účasti slibuje? „Doufám, že po skončení programu bude moje podnikání více stabilní a úspěšné, s větší základnou klientů a sítí kontaktů. Určím si priority, které mi pomohou naplnit další cíle mého podnikání,“ říká Petra.
„Ráda bych zlepšila své dovednosti v oblasti projektového řízení a využívání moderních technologií v podnikání. V programu Women in Tech bych uvítala mentoring a přednášky od zkušených odborníků, které by mi pomohly rozvíjet mé dovednosti a získat nové nápady a inspiraci pro růst mého podnikání.“
Nástroj, jak se posunout dál
K životnímu prostředí se váže i další z deseti projektů Women in Tech, WOMUM. Napadne vás, co tento název znamená? Jde o spojení slov woman a mum! Zpozornět byste měla v případě, že jste v očekávání nebo čerstvou maminkou. WOMUM je totiž módní značka pro těhotné a kojící maminky, které chtějí nadále působit žensky a nechtějí se vzdát svého stylu.
Zakladatelkou značky je Jaroslava Šnejdarová, další z letošních účastnic Women in Tech.
Osobně technologie vnímá jako nástroj, pomocí kterého se může posouvat dál ve svém oboru, a od své účasti si slibuje jejich větší a smysluplnější zapojení ve svém projektu.
Přitom už teď jsou pro ni technologie v podnikání nezbytné. „Technologie je důležitou součástí stěžejních aktivit WO=MUM. Vývoj inovativních látek nebo efektivní využití existujících má zásadní dopad na životní prostředí. Zpracování dat z různých trhů prostřednictvím AI nám pomáhá lépe cílit kampaně a v oblasti logistiky je pro nás důležitá optimalizace,“ vysvětluje Jaroslava, která by uvítala aplikace konkrétních technologií a prohloubení jejich nasazení v oblasti výroby, materiálů a především logistiky.