Zhubnout neznamená vzdát se hamburgerů: Výživový poradce z Tlouštíků radí, jak zdravě jíst
Pořad Tlouštíci se natáčel poměrně dlouho, volali vám jednotliví účastníci a chtěli s vámi konzultovat jídelníček?
Ano, se všemi účastníky jsme byli každý týden v kontaktu ať už e-mailem anebo telefonicky. Někteří dodržovali režim prakticky na 100 %, měli vysokou vnitřní motivaci, pečlivě posílali každý týden záznam jídelníčku a moje zásahy a změny v průběhu pořadu tak byly minimální. Někteří volali více, řešili každou maličkost, záznamy jídelníčku neposílali tak svědomitě a věnoval jsem jim daleko více času. Ale to je naprosto normální, každý z nás je jiný a každý z nás potřebuje jiný přístup a jiný redukční režim...
Pokud se někdo během 20 let projedl a proseděl k morbidní obezitě, tak samozřejmě nemůže čekat, že díky nějaké „zázračné dietě“ vše za 14 dní zhubne a ze dne na den se naučí veškeré zásady zdravého životního stylu. Samozřejmě, že to některým lidem trvá déle a je to naprosto normální. Ale i kdyby nastavený režim dodržovali někteří třeba jen na 80 %, je to stále diametrálně více, než kdyby pokračovali ve svém starém životním stylu.
Z jakého účastníka pořadu máte největší radost?
Naprostá většina účastníků mi udělala velkou radost a jsem na ně moc hrdý. Já jsem jim sice mohl ukázat, jak na zdravý životní styl, ale veškerá práce na trénincích a hlavně v kuchyni už byla na nich. Proto z nich mám opravdu velkou a upřímnou radost, že dosáhli takových fantastických výsledků a hlavně, že se toho hodně nového naučili a v nastavené změně budou pokračovat i po skončení pořadu. Ale kdybych měl jmenovat jednoho člověka, byl by to Ota, který se za těch 7 měsíců spolupráce velmi změnil nejen po stránce fyzické (zhubl 43 kg!), ale velmi se posunul i jako člověk.
Co obecně platí o vyváženém jídelníčku, jaký by měl být?
Udržitelný. Ze všeho nejdůležitější totiž je, aby byl jídelníček udržitelný v kontextu vašeho životního stylu, rodiny, práce, studia, pohybových aktivit apod. Pokud je váš jídelníček neudržitelný a extrémní a omezuje vás ve vaší práci, rodině apod., je to naprosto špatně. Žádné extrémy totiž dlouhodobě nefungují. Proč je ale ve výživě vedle množství důležitá i kvalita? Protože je velký rozdíl, zdali převahu přijatého množství sacharidů ve vašem jídelníčku tvoří sladkosti, bílé pečivo a slazené nápoje anebo naopak kvalitní celozrnné anebo žitné pečivo a čerstvé ovoce.
Každý z nás by se proto měl snažit omezovat vysoce průmyslově zpracované potraviny, které obsahují minimum výživných a prospěšných látek pro organismus člověka, jako jsou např. vitamíny a minerální látky, kvalitní bílkoviny anebo vláknina. Omezovat průmyslově zpracované potraviny neznamená, že byste si už nikdy v životě neměli dát guláš, pizzu nebo hamburger. Jde o to, aby převážnou většinu vašeho jídelníčku tvořily co nejkvalitnější a nejvhodnější potraviny a díky tomu si budete moci dovolit si dát tu a tam i některé „méně vhodné“ potraviny.
První část rozhovoru s Lukášem Roubíkem si můžete přečíst zde.