Životní milníky Michala Davida: Otce nikdy nepoznal, dcera mu zemřela v deseti letech
Jazzový talent
Zpěvák Michal David (60), původním jménem Vladimír Štancl, se narodil do rodiny s napůl cirkusáckým a napůl buržoazním původem. V pražské Krči vyrůstal se svou matkou, otce emigranta nikdy nepoznal. Dva roky pobýval v Milánu, kde byla jeho matka na uměleckém turné s cirkusem. Právě tam se u něj projevil hudební talent, který dál rozvíjel. Už v šestnácti letech založil jazzové kvarteto Čtyři a o dva roky později získal cenu Hudebník roku na Pražských jazzových dnech.
Nonstop v rádiu
Od kariéry uznávaného jazzového klavíristy ale rychle zběhnul k ryzímu popu. Jeho další kroky ho totiž zavedly do skupiny Františka Janečka Zlom nastal v roce 1980, kdy ke hře na klávesy přidal zpěv a jeho přání živit se muzikou se začalo měnit ve skutečnost. V osmdesátých letech se v podstatě nešlo Davidově hudbě vyhnout. Nonstop, Discopříběh, Každý mi tě lásko závidí, Pár přátel a mnoho dalších byly obřími hity normalizační doby. Jeho hudba navíc zní ve všech filmech s Lukášem Vaculíkem a Sagvanem Tofim Písničky Michala Davida také hrály výraznou roli v americkém hororu Hostel, kde byly Česká a Slovenská republika znázorněny jako zaostalé východoevropské země.
Comeback
Po revoluci se Michal David právě z tohoto důvodu stáhl do ústraní, protože byl vnímám jako prorežimní zpěvák. Přestal vydávat novou hudbu a jeho písničky prakticky zmizely z rádií. Velký comeback přišel v roce 1998, kdy se svezl na úspěchu českých hokejistů v Naganu. Ti si často pouštěli jeho skladby v kabině, Michal David pro ně pak napsal dávno zapomenutou písničku Správnej tým. Ta ho vrátila zpět na scénu a David se začal prosazovat více jako skladatel. Na svědomí má například Dlouhou noc od zpěvačky Heleny Vondráčkové
Jeho kolovrátkové hity se vrátily do vysokých rotací v rádiích, kde se drží doteď. Michal David se jako zpěvák zaměřil na staré hity, se kterými objíždí beznadějně vyprodané koncerty. Jako autor ale začal tvořit víc než kdy dřív. Rozhodl se přejít na muzikály. Jeho prvním dílem byla Kleopatra, které se doposud odehrálo více než 1200 repríz. Jeho domovskou scénou je Divadlo Broadway, které vzniklo z jeho popudu právě kvůli uvedení Kleopatry. Od té doby napsal mnoho dalších muzikálů - Kat Mydlář, Tři mušketýři, Angelika a další.
Symbol populární hudby
Michal David sám sebe označuje za symbol populární hudby osmdesátých let a prohlašuje, že zahraje tomu, kdo mu více zaplatí. Tato názorová pružnost mu umožňuje hrát jak na mítincích ODS, tak ČSSD, případně kohokoliv jiného. Od prezidenta republiky Miloše Zemana navíc získal v roce 2018 Medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.
Smrt dcery
Ačkoliv mu v pracovním životě vycházelo téměř vše, na co sáhnul, v soukromí ho postihla velká tragédie. Jeho nejmladší dcera Michaela zemřela v pouhých deseti letech na leukémii. Kromě ní má ještě syna Michaela, kterého zplodil s jednou ze svých fanynek, a dceru Kláru Tu má se svou manželkou, bývalou tenistkou Marcelou Skuherskou.
Dokument k šedesátinám
A proč tohle všechno píšeme? Hlavně proto, že v sobotu 20. března bude mít premiéru dokument Michal David - žít tak, jak se má Česká televize ho natáčela v loňském roce při příležitosti Davidových šedesátých narozenin.
Plány na velkou oslavu v O2 aréně, která měla být vyvrcholením oslav, ale zhatila pandemie koronaviru. Tvůrcům se nicméně podařilo zachytit jednoho z našich předních umělců během práce v Divadle Broadway a zároveň poodhalit jeho soukromí. Průvodcem příběhu bude jeho dlouholetý spolupracovník Lou Fanánek Hagen