Životní příběh Miloše Kopeckého: Herecká legenda milovala ženy a čelila depresím
Miloše Kopeckého milovalo celé Československo Byl to gentleman, byl galantní a neuvěřitelně charismatický svůdník. Svým nezaměnitelným hlasem dovedl uspokojit ucho náročného diváka a posluchače. Pamatujeme si ho díky jeho nezapomenutelným rolím, hlavně z filmů Limonádový Joe, Byl jednou jeden král, Císařův pekař a Pekařův císař, Adéla ještě nevečeřela, Dobrý voják Švejk a nespočtu dalších.
Miloš Kopecký ale měl také chmury a problémy. Často trpěl depresemi a měl bohužel sklony k alkoholismu Deprese byly téměř manické a byly diagnostikovány jako nemoc. Tu samou nemoc zdědila i jeho druhá dcera Barbora, která se s tím neumí smířit. Už na střední škole se vdala, aby unikla faktu, že je dcerou Miloše Kopeckého. Barbora se ostatně nikdy necítila jako součást rodiny. Rodiče byli pořád na natáčení nebo v divadle a ona byla vychovávána babičkou.
Miloš a ženy
Kopecký byl také vyhlášený proutník a sukničkář. Ženy k jeho životu patřily jako sůl k chlebu. Za celý svůj život měl 4 manželky a spekuluje se, že jich možná bylo pět, že ho rodiče oženili za sestřenici už za války.
Milenky se u Miloše Kopeckého doma ostatně vyskytovaly na denním pořádku. Chodil s nimi do společnosti a manželkám to nevadilo. Prostě manželce vždy oznámil, že milenky patří k jeho životu.
Jeho první manželkou byla Stella Zázvorková (†83), kterou si vzal v roce 1946. Záhy se jim narodila dcera Jana Kateřina, která v patnácti letech spáchala sebevraždu. Zázvorkové netrvalo dlouho, aby pochopila, že Miloš jako manžel není a nebude spolehlivý.
Druhou manželkou byla okouzlující krasavice Kateřina Soukupová. Soukupová pocházela z bohaté rodiny a kvůli Kopeckému se rozešla se skladatelem Harry Macourkem (†69). Kateřina byla po únoru 1948 označena za „práce se štítící“ a musela dělat řidičku tramvaje. Pak ji Miloš ztratil z očí a zřejmě emigrovala. Potřetí se Miloš Kopecký oženil s tanečnicí Janou Lichtenbergovou. Tenkrát točil padoucha Hogofogo v kultovní komedii Limonádový Joe. Vzali se po velice krátké známosti a krátké bylo i jejich manželství.
Počtvrté to byla Jana Křečková, se kterou herec vydržel nejdéle. Byl s ní celých 30 let, tedy až do své smrti. Brali se v roce 1966 v Křemži v jižních Čechách, kde si posléze pořídili mlýn. Rodiče nevěsty o obřadu vůbec nevěděli, stejně jako herci a kolegové. Jana Křečková, později Kopecká, napsala o Miloši Kopeckém knihu, ve které vypráví o všech jeho manželkách, milenkách a životě s ním.
Osudovou ženou byla také Věra Chytilová, která ho ale nedokázala dostat do chomoutu. Byl jí také nevěrný, a pokaždé, když mu na to přišla, se tvářil, že si ji vezme. Toužila po dítěti, ale záhy pochopila, že s Milošem je taková budoucnost nereálná. Rozešla se s ním pod záminkou studií na FAMU.
Komunistům řekl, aby odešli
Miloš Kopecký rád hrával šachy, četl, miloval filozofii a také se zajímal o politiku. Pan herec Miloš Kopecký, tehdy již národní umělec, se stal prvním umělcem v socialistickém Československu, který se odhodlal nahlas říci komunistům v čele strany a státu, aby odešli z funkcí. Stalo se tak už dva a půl roku před pádem režimu, kdy se ještě většina ostatních Čechů a Slováků bála svobodně vyjádřit názor.
Kopecký miloval pobyt na své chalupě. Jezdil na Červený mlýn u Křemže. Objekt koupil pod cenou. Nemovitost ho přišla na 40 tisíc korun. Důvod? Kdysi tu žila rodina, kterou vyvraždil otec sekyrou a pak se oběsil. Říkalo se, že v objektu straší. Ale Kopecký to tam miloval.
Kopeckého srdíčko dotlouklo ve věku 73 let. Smrt pro něj byla vysvobozením od depresí. Deprese Miloše Kopeckého byly tak silné, že někdy ani nemohl dojet do divadla na zkoušku, a jen doma ležel. Nakonec už bohužel nepomáhaly ani elektrošoky. Urnu s jeho popelem opatruje jeho poslední manželka Jana. Kopecký hrob nechtěl. Chtěl být rozptýlen. Nakonec ale vlastně zůstal u své milované Janičky…