Trendy
Výměna manželek 2024 Povodně 2024 Oktagon 61 Love Island 2024

Zlevněte nám vodu, požadují už tisíce lidí na severu Moravy

Zlevněte nám vodu, požadují už tisíce lidí na severu Moravy
Zdroj: Stop drahé vodě
petice

Už několik tisíc podpisů má petice Stop drahé vodě!, která upozorňuje na nestandardní chování místní vodárenské společnosti, dodávající vodu do většiny Moravskoslezského kraje. Po ministerstvu financí petice požaduje zpřísnění regulace oboru vodárenství, která by podle organizátorů mohla snížit cenu vodu pro místní odběratele až o 13 korun za kubík.  

„Mám radost z toho, jak se lidé zapojují. Všichni chápou, že každoroční stamiliónové zisky společnosti jdou právě z jejich kapes. 9 z 10 lidí, se kterými jsem mluvil, mi petici podepíše, a podobnou zkušenost mají i naši dobrovolníci, kteří se mnou podpisy sbírají,“ říká MUDr. Svatopluk Němeček, iniciátor petice.

Podpisy pod petici Stop drahé vodě začaly v červnu a za více než měsíc se jich shromáždilo už několik tisíc.

Akce vznikla na základě zjištění analýzy renomované nadnárodní společnosti Grant Thornton, která porovnávala hospodaření několika velkých vodárenských společností v ČR. Závěry analýzy upozorňují na chamtivé chováni místní vodárenské společnosti SmVaK, která dodává vodu do většiny Moravskoslezského kraje, a to především ve vztahu k nastavení obchodní marže a dosahovaného zisku. Obchodní marže v jejím případě dlouhodobě mnohonásobně přesahuje průměr v ČR (9-12 %), přičemž v některých letech se blížila i 40 %. Z kraje, který obecně považován za znevýhodněný, tak každoročně vlastníkovi odvede až půl miliardy korun.

„Připadá mi naprosto nepřijatelné, aby společnost měla zisky dosahující téměř čtyřiceti procent, když naprostá většina ostatních firem v oboru se pohybuje okolo desetiprocentní marže. Je neuvěřitelné, že to státu nevadí, a nechá tímto způsobem odírat své občany,“ vysvětluje důvody spuštění petice Němeček.

Analýza také upozorňuje, že místní vodárny jako jediné z porovnávaných společností svůj zisk vytváří primárně pro potřeby akcionářů. „Na poměry odvětví extrémní výše zisku tedy může indikovat nepřiměřené vysoké nároky akcionáře na návratnost investice do akcií či pořízení takových akcií v minulosti na nepřiměřenou cenu,“ uvádí se přímo v analýze Grant Thornton.

Závěr analýzy dokonce upozorňuje na mimořádnou situaci v oblasti legislativy: „Tato situace naznačuje existenci mezery v aktuální cenové regulaci vodárenských subjektů, neboť v situaci přirozeného monopolu umožňuje akcionáři rentu nad přiměřenou míru.“

Zjištění analýzy Grant Thornton ohledně obchodné marže a nakládání se ziskem této společnosti nejsou úplnou novinkou. V minulosti již bylo se společností vedeno několik řízení, například ze strany Finančního ředitelství Ostrava. Vždy s výsledkem, že společnost neporušuje současnou regulaci odvětví. 

Podle propočtů organizátorů petice by v případě, že by měla vodárenská společnost poloviční, tedy v českých poměrech stále nadstandardní marži, mohla cena vody pro obyvatele Moravskoslezského kraje klesnout o 13 Kč na krychlový metr. 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy