Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Zmatky v metru kolem roušek a podivná buzerace: Strážníci vyhodili ženu s šátkem z podzemky

Ilustrační foto
Zdroj:
Předchozí Další
+ Další fotografie
roušky v metru
Koronavirus se v České republice šíří, a tak je důležité, aby si lidé chránili své dýchací ústrojí. To platí zejména v prostorách metra. Nastanou ale chvíle, kdy si lidé jednorázovou roušku nebo respirátor zapomenou doma, a tak jim nezbývá než využít toho, co mají zrovna po ruce. Strážníci, kteří kontrolují, zda se opatření dodržují, však mohou být občas velmi nekompromisní a hrozí, že vás z metra vykážou.

V době koronaviru používají někteří na ochranu dýchacích cest respirátor, roušku, šátek a jiní si naopak obličej chrání kusem oblečení, který mají v tu chvíli u sebe. Tak se v prostorách metra zachovala i slečna, která svou roušku ve spěchu nejspíše zapomněla doma. Narazila však na strážníky, kteří zrovna metrem procházeli.

"Proč nemáte roušku, okamžitě odejděte z metra," prohlásil drsně jeden z policistů. Zbylí dva jen přihlíželi. "Chráním se látkou stejně jako ostatní lidé," odvětila slečna a chtěla nastoupit do čekajícího metra. Policista však přitvrdil a zvýšeným hlasem se začal dožadovat občanského průkazu. Po krátké výměně názorů slečna na nápor policisty raději odešla.

Nesprávné jednání

Ministerstvo zdravotnictví redakci eXtra potvrdilo, že slečna byla policistou osočena neprávem. "Člověk se může v metru chránit jakýmkoliv látkovým prostředkem. Čímkoliv si člověk překryje obličej, může pomoci při ochraně před koronavirem," objasnila tisková mluvčí Renata Povolná. Zavedená opatření tedy žena neporušila. "Mít zakrytá ústa a nos platí už při vstupu do prostor metra, nikoliv na nástupišti," varovala Povolná. Dodává také, že situaci na místě vyhodnocuje pouze přítomný strážník. Pokud bude tedy ochranu považovat za nedostatečnou, může člověk dostat pokutu.

Stejně reagovala i tisková mluvčí Městské policie v Praze Irena Seifertová. "Dýchací cesty včetně úst by měly být zakryté rouškou či jinou vhodnou alternativou – respirátor, šátek, šála a další. Z toho je zřejmé, že cestující mohou využít více variant," vysvětlila redakci eXtra. Posouzení případného přestupkového jednání je však vždy na daném policistovi.

Pokuty přibývají

Od začátku mimořádných opatření zjistila Městská policie téměř sedm tisíc případů porušení nařízení v městské hromadné dopravě. Od 20. do 30. července strážníci z Hlídkového útvaru odhalili 534 případů porušení a to v metru a prostorách přístupných veřejnosti. Sedmnáct z nich bylo řešeno pokutou na místě, dva další případy byly oznámeny správnímu orgánu a v ostatních případech postačila domluva.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy