Změna času ohrožuje zdraví člověka: Přináší bolesti hlavy a zvyšuje riziko infarktu
Odborníci se už dlouho shodují na tom, že změny času mají negativní dopad na zdraví člověka. Kromě problémů se spánkem, které změna způsobuje spoustě lidí, se s posunutím ručičky na hodinkách pojí i další rizika. Co přesně lidem hrozí?
Problémy se spánkem
Změna času u spousty lidí vyvolává potíže se spánkem, kupodivu i ta říjnová, během níž se čas posouvá o hodinu zpět, má negativní dopad. Lidé, kteří hůř snášejí změny, mohou mít problémy se spánkem i měsíc poté, co se čas změnil. Adaptace může trvat dlouho a lidé jsou z důvodu rozhozeného režimu podráždění.
Snížená imunita
Imunitní buňky mají svoje hodiny a jejich odpověď závisí na denní době. Akutní změna času má nepříznivý dopad na odpověď imunitních buněk, což souvisí se snížením imunity v době, kdy ke změně času dochází a krátce poté. Tělo se zkrátka musí zadaptovat.
Infarkt
Vědci prokázali, že změny času vedou i k většímu riziku infarktů. Ty v prvních třech až čtyřech týdnech po změně ohrožují až o 10 % více lidí, než je obvyklé. Podobné je to i s mrtvicemi, tam se však riziko zvedá jen zanedbatelně.
Deprese, sebevraždy
Citlivější jedinci nesou změnu času velmi špatně, obzvláště pak ti, kteří už nějaké psychické problémy mají. Prudká změna je pro ně velmi nepříjemná a australští vědci zjistili, že přibližně během prvního týdne po změně času dochází ke zvýšení počtu sebevražd.
Nepozornost
Pokud člověku někdo či něco rozhodí jeho režim, dochází k jakémusi rozptýlení. Nepozornost, kterou s sebou změna času přináší, je riziková za volantem, v práci i při volnočasových aktivitách. To vede ke krátkodobému zvýšení nehodovosti a úrazovosti.
Bolesti hlavy
O hodinu delší či kratší spánek může u jedinců trpících na migrény vyvolat silné bolesti hlavy. Tělo není schopné se s posunem času okamžitě zadaptovat, a proto na něj reaguje různými způsoby, v některém případě tedy i zmíněnými bolestmi hlavy.