Změna času se blíží! Vyspíme se o hodinu méně. Kdy to skončí?
Střídání času v ČR
Stejně jako každý rok i letos dochází k posunu ze zimního času na letní. Standardním časem je přitom ten zimní, měli bychom tedy spíše říkat "ze standardního na letní", ale to je detail. Letní čas začne platit v noci 28. března, čas se posune z 2:00 na 3:00, takže se opět méně vyspíme
Zrušení změny času
Střídání času už mělo v letošním roce v Evropské unii skončit, ale konec je stále v nedohlednu. V anketě, která proběhla v roce 2018, se více než 80 % procent respondentů z celé EU vyjádřilo pro zrušení střídání času. Evropská komise poté poslala návrh na zrušení jednoho z čas. Od té doby se ovšem situace nijak neposunula.
Toto zdržení je způsobeno především tím, že si jednotlivé země mohou vybrat, který čas by jim vyhovoval více. Všechny by se ovšem nakonec měly shodnout na tom, který čas by byl nejlepší, abychom si v každém státě nemuseli přetáčet hodinky tam a zpět. A právě na tomto problému celá situace uvízla. Evropa navíc momentálně řeší větší problémy než přetáčení hodinek, takže bůhví, kdy se jednotného času dočkáme.
Historie změny času
Střídání času vzniklo za účelem úspory elektrické energie, ale už před sto lety. V době první světové války totiž byla elektřina drahé a nedostatkové zboží, takže s posunem času a delším slunečním svitem vznikla významná úspora energie. Navíc se mohlo válčit déle do večera, takže to byla výhra pro všechny.
V dnešní době už je ovšem smysl letního času poněkud sporný. Vzhledem k tomu, že elektřiny už není nedostatek a svícení tvoří už jen malou část spotřeby energií, je letní čas v podstatě k ničemu. Donedávna bylo jeho výhodou, že jsme mohli být venku déle za světla, ale to se v době nouzového stavu a zákazu vycházení také maže. Skoková změnu času však může některým lidem působit zdravotní potíže, od těch psychických až po infarkt.