Trendy
Karel Heřmánek Hell's Kitchen Česko 2024 Love Island 2024 Výměna manželek 2024

Znala to už Marie Terezie. České lesy trpí pod nekonečným náporem škůdců

Znala to už Marie Terezie. České lesy trpí pod nekonečným náporem škůdců
Zdroj: Pixabay
Lesní škůdce

Když se v 18. století začala objevovat císařská nařízení určená k zamezení bující kalamity v českých lesích, nikoho tehdy nemohlo napadnout, že tenhle boj potrvá tak dlouho. První velký atak je datován v roce 1870 na Šumavě. Došlo tady tehdy k velkému větrnému polomu a napadeno bylo asi 10 milionů metrů krychlových stromů.

Lesníci se totiž tehdy škody rozhodli napravit rozsáhlou výsadbou smrkového porostu. A smrk, jak je dnes už známo, má kůrovec moc rád. Nepohrdne však ani borovicí, modřínem nebo klečí. Nakrmit se je pro ně poměrně snadné, potravu si totiž vyhledává za letu a s tím mu velmi pomáhají povětrnostní vlivy. Za „jídlem“ totiž může cestovat i desítky kilometrů.

Krize trvá řadu let

Ale zpět k historii. I když je kůrovec s českými lesy bohužel historicky spjat, nic se zatím nevyrovnalo 21. století, které je nejčernější. Řečí čísel: V roce 2010 se podařilo překlenout sedmiletou krizi, nastal ale rok 2015. A tehdy to kůrovec „rozjel“ a kalamita dosáhla ohromných rozměrů. A prozatím neskončila...

Vždyť před třemi lety bylo kvůli kůrovci pokáceno 13 milionů metrů krychlových lesa a také došlo k bezprecedentnímu zakládání čtvrté generace škůdců. Loňský rok však statistiky překonal, a to o dalších více než 10 milionů metrů krychlových...

Jak to bude letos?

Ani letošní rok patrně nebude dobrý. Jak totiž uvedl pro Českou televizi Ladislav Půlpán z internetového portálu Nekrmbrouka.cz, rojení kůrovce se sice zpozdilo, ale současné teploty zapříčinily, že brouk se stejně vyrojil a hledá vzrostlé stromy, které napadá pořád stejně.

„Není to tedy tak, že by si někdo mohl říct, že to počasí vyřeší za něj. Lesníci teď musí aktivně kontrolovat lapače a lapáky v porostech, o kterých se ví, že v nich kůrovec je, hledat a asanovat napadené dříví a dalšími způsoby redukovat kůrovcové množení,“ uvedl odborník.

Že je kůrovec škůdce, o tom nemůže být pochyb. A zásadním způsobem ovlivňuje i každodenní život a hospodaření obyčejných vlastníků lesní půdy. Proč ale smrky právě v těchto letech lýkožrouty tolik přitahují?

„Když je chladno, zpomaluje se dospívání kůrovce a zkracuje se období, kdy mohou žrát. Navíc čím je teplejší klima, tím více oslabený strom kůrovci 'voní' a tím více ho láká,“ uvedl pro server Aktuálně.cz Otakar Holuša z Mendelovy univerzity v Brně. K tomu je třeba si připočíst i pro škůdce příznivé klimatické změny, které mění podnebí do dříve nevídaných extrémů.

Škůdce je tvrdý protivník

Nejraději si kůrovec „pochutná“ na mrtvém dřevě, a v tom je jeho výhoda. Kdo třeba používá dřevo na otop, měl by mít obavy, protože v nahromaděném materiálu se kůrovec může vyrojit a následně začít napadat okolní jehličnaté stromy. První generace kůrovce se rojí vždy na přelomu března a dubna. Mrtvé stromy přitom z preventivních důvodů nestačí jen odstranit, lýkožrouti totiž přežívají pod kůrou a mohou se tak nadále množit.

„Když už je někde ohnisko kůrovcové kalamity, samozřejmě se bude šířit. V ohnisku je několik miliard kůrovců, a když mají dobré podmínky, jako je sucho, větrno a blízké smrkové porosty, mohou se šířit rychle a daleko," dodal Otakar Holuša.

O sebevraždě Heřmánka věděl jako jeden z prvních. Zdrcený Jiří Krampol naznačil, co by za smrtí herce mohlo stát

Další články

Nejnovější kauzy