Znepokojivá zpráva: Britská varianta koronaviru dál mutuje a získává nebezpečné schopnosti
"Velmi znepokojivá mutace E484K se také v některých částech Británie samovolně vyskytla v novém kmeni z Kentu," sdělil Calum Semple v rozhovoru na stanici BBC. Lékař a odborník na pediatrii a epidemiologii hovořil o britské variantě viru nazývané B.1.1.7, která byla poprvé odhalena v hrabství Kent na jihovýchodě Anglie. Mutace E484K se objevuje na takzvaném S-proteinu viru a byla dříve zaznamenána ve variantách viru z Jihoafrické republiky a Brazílie.
Varianta koronaviru z anglického Kentu získala mutací znepokojivou „superschopnost“, která jí umožňuje maskovat se před imunitním systémem, uvádějí novinky.cz. S-protein této mutace totiž mění tvar a imunitní systém na něj nereaguje. To by mohlo znamenat možnou reinfekci těch, kdo už nemoc covid-19 prodělali, případně snížit účinnost očkování.
Na věc již dříve upozornila zpráva publikovaná na stránkách anglického úřadu pro veřejné zdraví (PHE). "Bylo odhaleno nevelké množství genomů varianty B.1.1.7. s mutací E484K," konstatovala zpráva.
Proočkování populace je nejdůležitější
Rozhovor, v němž Semple na mutaci upozornil, se týkal šíření varianty z Jihoafrické republiky v Británii. Anglické úřady se chystají zahájit plošné testování v oblastech, kde se tato nakažlivější varianta viru vyskytla. Cílem je v nich otestovat 80 000 lidí. "Je vysoce důležité potlačit ji (variantu) všude, kde to bude možné, a využít získaný čas k maximalizaci proočkovanosti populace," podtrhl Semple.
Ve většině oblastí, na něž se hromadné testování zaměří, lidé podle serveru BBC dostanou domácí testovací sadu, jinde budou fungovat mobilní testovací centra. Ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že je "životně důležité", aby lidé v daných oblastech co nejvíce omezili sociální kontakty. Kromě tří částí Londýna a hrabství Kent se jedná i o oblasti na severozápadě Anglie a hrabství West Midlands, jehož největším městem je Birmingham.
V Británii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, se od počátku epidemie koronavirus prokázal u více než 3,8 milionu lidí. Po nákaze zemřelo přes 106 000 osob. Od počátku prosince se v zemi podařilo první dávkou vakcíny proti covidu-19 naočkovat již více než 9,2 milionu lidí. Druhou dávku dostalo přes 494 000 lidí.