Zpověď koučky Moniky Binias: Mám vysokou školu života a tři zákazníky
Monika Binias (49) rozjela poradenství. Lidem hodlá radit nejen se vztahem a hubnutím, ale také stylingem. V rozhovoru pro eXtra.cz prozradila, co ji k novému byznysu vedlo a proč si neplánuje udělat žádnou odbornou kvalifikaci. Co říká na kritiku, která se po odhalení jejích nových plánů vyrojila ze všech koutů, a proč označuje výchovu svých dcer jako nepovedenou?
Moniko, rozhodla jste se rozjet poradenství. Jako koučka budete lidem radit se vztahy, hubnutím, ale také stylingem. Jak jste se k tomuto rozhodnutí dopracovala?
Od natočení Tchyně není den, aby mi nenapsala nějaká moje fanynka ohledně prosby o radu. Píšou mi své příběhy a ptají se, jak bych s určitou situací naložila. Některé ženy se ptají na vztahy, jiné žádají o rady s hubnutím, že jim to nejde.
O dcerách
Nedávno jste veřejně osočila svou dceru Charlottu, že šíří své falešné fotky, ale také nepravdy ohledně hubnutí. Co na to vaši fanoušci?
Ano, nedávno jsem sdílela příspěvek směrem k Charlottě. Během pár dní mi přišlo asi 300 zpráv. Ženy mi psaly, že jí věřily, ale jejich váha se takhle nehýbe. Všeobecně mě pochválily, že jsem s tím šla ven a ukázala tu realitu za sociálními sítěmi. Mnoho žen uvěřilo různým příspěvkům na sociálních sítích a teď řeší bulimii, anorexii a podobně.
Takže jsem si řekla, že je to už moc a že tyhle věci mají smysl. Jedna paní mi napsala, že mám vysokou školu života, a tak jsem si řekla, že do toho půjdu, nic za to nedám.
O vzdělání
Netajíte se informací, že jste v minulosti neabsolvovala žádný kvalifikační kurz, který se zaměřuje právě na stravování nebo vztahy. Máte v plánu si ho udělat?
Já musím říct, že ani ne. Není to moje hlavní pracovní náplň, ale tahle témata mě baví. Když vidím nějaký výsledek, těší mě to. Myslím si, že životní zkušenosti jsou nepřenosné a že je to to nejdůležitější. Když je člověk třeba psycholog nebo chirurg, na to samozřejmě musí mít školu, to je jasná věc. Ale myslím si, že u tohoto oboru to není potřeba.
Už jste ohledně vztahů někomu dokázala poradit?
Radila jsem lidem zejména v pořadu Tchyně, kde se mě velmi dotklo několik příběhů, a s některými lidmi z těch rodin jsem stále v kontaktu. Kdybych za ty roky nikomu nepomohla nebo ho neposunula, pak by to nemělo smysl.
Vy sama jste někdy měla problémy s váhou?
Ne, já jsem byla vždy štíhlá a s váhou jsem neměla problém ani po porodu. Po Charlottě jsem měla dokonce třiapadesát kilogramů, což bylo o něco méně než na střední škole.
Pak ale nastal zlom, když jsem předčasně v sedmém měsíci těhotenství přišla o Scarletku. To s vámi velmi zahýbe a vlivem hormonů se může člověk velmi fyzicky změnit, což byl i můj případ. Na mých archivních snímcích je znát, že to bylo moje nejsložitější období. Člověk si uvědomí, že určité váhové výkyvy nemusí být jen ze stravy.
Tehdy jsem se začala více zaobírat svým zdravím a časem se vše zase vrátilo do těch správných kolejí.
Co podle vás je a co není zdravý životní styl?
Nezdá se mi jako dobré řešení sníst jedno jablko za den, do úmoru cvičit, chodit do solária a nedělat nic jiného, než se věnovat sama sobě. Tohle většina žen nemůže ani aplikovat. Mnoho z nich se svou vizáží neživí a ani neprezentuje. Naopak mají na starost domácnost, děti a chodí do práce.
Já jsem si vyzkoušela věci, které fungují. Mám mnoho fanynek v mém věku, kterým mohu poradit s jídelníčkem. Já kdybych šla do fitnessu a nějaký trenér mi sestavil jídelníček, je to pro mě úplně k ničemu. Protože nosit všude krabičky a vážit si každý den jídlo je úmorné. Hlavně to dělat neustále...
Všechno by mělo být vyvážené, život je už tak složitý. Ve dvaceti nebo třiceti letech tohle vůbec neřešíte. Až pak s přibývajícím věkem je spalování vlivem hormonů línější.
O výchově
Co ve vás vyvolalo myšlenku radit lidem ve vztazích?
To, že se mi lidé ozývají každý den, není novinka. Napsalo mi mnoho žen, které mají problémy se svými dětmi. Já jsem si to v určitém věku nedokázala představit a nechápala jsem, proč se svými dětmi někdo nemluví a má s nimi problémy, ale nikdy jsem to nehodnotila.
I tohle mě nakoplo, zjistíte, že v tom nikdo není sám a nejste špatná matka. Všeobecně je společností udávaný tón, že se dětem odpouští všechno, ale proč? Kdo to řekl a vytesal do kamene? Každá láska by se měla opětovat, ale lidé by se k vám měli chovat slušně a s úctou.
Myslíte si, že i vy jste byla na své dcery mírná, a proto se s nimi nyní nestýkáte?
Ano, i já jsem byla na své děti mírná. Přísní rodiče tyhle problémy v podstatě nemají, naopak mají úctu svých dětí.
Určitá vztahová pouta jsou samozřejmě silnější. A jedno z těch nejsilnějších je to mateřské, ale když po vás děti šlapou několik let, pak v hlavě máme mechanismus, který to po čase blokne, a řeknete si, že už si nenecháte ubližovat - a je to správné řešení, protože bychom jinak byly nešťastné.
Člověk vidí, že některé maminky neřeknou svým ratolestem stop a jsou za to týrané, zbité a v nejhorších případech i zabité. Policie koneckonců i potvrdila, že nejvíce obětí domácího násilí jsou matky a senioři.
O klientech a plánech
Co na vaše poradenství řekl váš manžel?
Petr byl jeden z lidí, kteří mě v tom velmi podporují a dokonce mě do toho částečně dokopal (smích).
Už máte své první klienty?
V neděli večer jsem zveřejnila, že mám stránky, a hned se do mého poradenství přihlásil první klient. Teď už mám vlaštovky asi tři, z čehož mám radost a velmi mě to nakoplo.
Po spuštění vašeho poradenství se na vás sesypalo mnoho kritiky. Jak se s ní vypořádáváte?
Kritiku vnímám s lehkostí, Jan Pavel II. řekl, že nikdo není dokonalý. I papež se kritizuje a nemají ho rády miliony lidí. Co na to říci, já nejsem papež a ani dokonalá osoba. Vnímám, že jsou lidé, kteří mě rádi mají, ale také ti, kteří ne. Tak to prostě je.
Spíš nechápu, že někdo, kdo vás nemá rád, ráno pravidelně vstává, stalkuje vás a zoufale na vaši osobu něco křičí do éteru. Nedokážu si představit, že bych ráno vstala a šla na profil někoho, koho nemám ráda, a šířila nenávist. Já tyhle pocity a potřeby tedy nikdy nemám a musí to být pro ty lidi velmi vyčerpávající.
Proč jste se rozhodla dělat poradenství online?
Od doby, kdy jsem se odstěhovala do Německa, je kontakt s mými českými fanoušky jiný, dříve jsem se s nimi i setkávala. Pak přišel covid a zjistila jsem, že jde dělat všechno přes kameru. Lidé online cvičí, chodí k psychiatrům, psychologům, kartářům a děti se přes kameru i učí. Dělání poradenství online je skvělé v tom, že se člověk nemusí úplně upravit, v hnusném počasí vyrazit ven nebo řešit parkování.
Zjistila jsem, že to mohu dělat, protože mě to baví a mám tu možnost. Trvalo to ale delší dobu, než jsem se rozhodla.